Ege Haberleri

  Profesöre dostluk ödülü

  Hürriyet Haber
  16.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Prof. Dr. Berrak Taranç, merkezi Yunanistan’da bulunan “Pan Helenik Koral ve Orkestral Toplulukları Yönetkenleri Birliği” tarafından Onur Üyeliği’ne seçildi.

  EGE Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berrak Taranç, merkezi Yunanistan’da bulunan “Pan Helenik Koral ve Orkestral Toplulukları Yönetkenleri Birliği” tarafından Onur Üyeliği’ne seçildi. 1997 Yılından bu yana Türk-Yunan dostluğu üzerine çalışmalar yapan Prof. Dr. Taranç, 2 kez UNESCO’nun düzenlediği “İki Denizin Yaratıcı Kadınları Festivali”nde besteci, söz yazarı ve yönetken olarak yer alırken 1 kez de Şan Partilerini seslendirerek katılımda bulundu. Prof. Dr. Berrak Taranç’ın korosu “Voice Of İzmir”, Türk-Yunan dostluğu için sevgi, dostluk, kardeşlik ve barış şarkıları söylemeye devam ederken, Pan Helenik Koral ve Orkestral Toplulukları Yönetkenleri Birliği Onur Üyeliği”ne seçilen ilk Türk olma özelliğini taşıyor. Topluluğa seçilen ilk Onur Üyesi ise Güney Kıbrıslı sanatçı Maro Skordi. Onur üyeliği ödülünü almak ve düzenlenen sempozyumda sunum yapmak için 8-9 Mayıs tarihlerinde Atina’ya giden Prof. Dr. Taranç, “Türk Eğitim Sisteminde Çocukların Müzik Eğitimi İçin Türk Halk Şarkıları, Geleneksel Türk Musikisi ve Türk-Yunan Ortak Şarkılarının Günümüzde Kullanımı” adlı bildirisini, Prof. Dr. Berrak Taranç’ın eşi Dr. Ragıp Taranç da aynı sempozyumda “Çocuk Şarkılarının Türk Sinemasında Kullanımı” adlı bir bildirisini sundu. Ödülünü Topluluk Başkanı Menelaos Paleodimopoulos ve Topluluk Genel Sekreteri Stathis Oulkeroglou’nun elinden alan Prof. Dr. Taranç’ı Türkiye Cumhuriyeti Atina Pire Konsolosu Beyza Üntuna da yalnız bırakmadı. Prof. Dr. Taranç, Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nin destekleri ile uluslararası platformlarda barış kültürü adına çok yönlü çalışmalarda bulunduklarını belirtti. Prof. Dr. Taranç sözlerine “İnanıyorum ki benim gibi düşünen bilim ve sanat insanları oldukça dünyamız yaşanılması daha güzel olan bir yapı kazanacaktır” şeklinde devam etti.

  Üyeliği alan ilk Türk oldu

  Prof. Dr. Taranç “Bu topluluğa onur üyesi olarak seçilmek Türk-Yunan dostluğuna atılmış büyük bir adımdır. Pan Helenik Koral ve Orkestral Toplulukları Yönetkenleri Birliği uzun yıllardır faaliyet gösteren ve amacı sanat yapmak olan bir topluluk. Barış kültürünü sanatçılar desteklediği sürece yarınlarımız ve gelecek nesillerimizin güvenliği sağlam temeller üzerine kurulmuş olacaktır. Bu üyeliği alan ilk Türk olmak da ayrıca gurur verici” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı