Ege Haberleri

  Prof’ların iftira davası

  Nesrin COŞKUN / İZMİR, (DHA)
  21.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR’deki Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi’nde geçen yıl ortaya atılan intihal (bilimsel hırsızlık) iddiası asılsız çıktı.

  Olay, Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Engin Aras ile doktora öğrencisi Heval Taşlı’nın Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği bir şikayet dilekçesiyle patlak verdi. Aras, tüm haklarının kendisine ait olduğunu iddia ettiği bir hastanın tedavi fotoğraflarını aynı anabilim dalında görev yapan Prof. Dr. H. Serdar Çötert, Dr. Hüseyin Kurtulmuş ve Prof. Dr. Pelin Güneri’nin izinsiz alarak, İzmir Şube Başkanlığı’nı Prof. Dr. Atilla User’ın yaptığı Türk Prostodonti ve İmplantoloji Derneği (TPİD) dergisinin 2009 Nisan sayısında yayınlattığını öne sürdü, suç duyurusunda bulundu. Aras, üç hocayı “intihal”le suçladı.
  Savcılık, bilirkişi raporları doğrultusunda, izinsiz alındığı iddia eilen  fotoğrafların Prof. Dr. Serdar Çötert’in proje başkanı olduğu Prof. Dr. Engin Aras ve Dr. Hüseyin Kurtulmuş’un araştırmacı sıfatıyla görev aldığı proje kapsamında çekilen fotoğraflar olduğu, projede yer alan protez ve fotoğrafların hak sahibinin Ege Üniversitesi olduğu, fotoğrafların Fakültede herkesin yararlandığı bilgisayarlara konulduğu bu nedenlerle suç yüklenemeyeceğinden kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir” dedi. Savcılık takipsizlik kararı verirken, fotoğrafların yer aldığı yayının dergi değil, 8 sayfalık bir rapor olduğu ve sadece TUK üyerine dağıtılmak üzere 16 adet basıldığı kaydedildi.
  Bu sonucun alınmasının ardından Prof. Dr. Atilla User, hem kendisini hem de derneğini suçlayan anabilim dalı Başkanı Prof. Dr. Engin Aras hakkında rektörlüğe ve dekanlığa şikayetçi oldu. Ancak Rektörlük ve Dekanlık Aras hakkında işlem yapmadı. Bunun üzerine User, savcılığa başvurarak Aras hakkında şikayetçi oldu. User, “TUK üyelerine gönderdiğimiz rapordan sonra protez dalı artık diş hekimliği fakültelerinde uzmanlık dalı olarak kabul edildi. Ancak zan altında bırakıldık. İftiraya uğrarken, iftira atan hakkında hiçbir işlem yapılmadı. Tüm bu asılsız suçlamalar ve iftiralar karşısında itibarı ve saygınlığı zedelenen derneğimiz adına suç duyurusunda bulundum” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı