Ege Haberleri

  Portakal suyunda gözler ABD’de

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  29.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünya portakal suyu üretiminin lideri Brezilya’daki kalıntı sorunu nedeniyle kendi iç pazarına yönelen Amerika’da, bu kez de narenciye bölgesi Florida’da üretim düşüklüğü sonucu fiyatlar yükselince, gözler Türkiye’ye çevrildi.

  EKONOMİ Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, dünya portakal suyu üretiminde birinci sırada yer alan Brezilya’nın, ortaya çıkan tarımsal ilaç kalıntısı sorunu nedeniyle ABD’ye ihracatta sorun yaşandığını belirtti. Brezilya’nın, AB’nin ardından Türkiye’nin de sebze ve meyve üretiminde yasakladığı 9 tarımsal ilaçtan biri olan “Carbendazim” kullanımından kaynaklı olarak ihracatta zorlandığına işaret etti. İç pazara yönelen ABD’de, önemli narenciye yetiştirme bölgelerinden Florida’da da olumsuz iklim koşulları sonucu portakalda beklenen rekoltenin gerçekleşmemesi, portakal suyu fiyatlarında ciddi artışa yol açtı. Bu ülkenin yaş meyve ithalatının çeşitli kısıtlamalara tabi olmakla birlikte Türkiye menşeli tatlı portakalın ihracatının mümkün olduğunu hatırlatan yetkililer, portakal, portakal suyu üretimi ve ihracatı yapan firmalar için önemli bir fırsat olduğunu vurguladı.

  Fırsat değerlendirilmeli

  Kendisi de narenciye üreticisi olan Konak Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Köse, ABD’nin hem tarımsal ürünler, hem de tarıma dayalı sanayi ürünleri konusunda önemli bir potansiyel taşıdığını kaydetti. Bu tür yeni gelişmelerin yakından izlenerek yeni ihracat pazarları için adım atılması gerektiğini vurgulayan Köse, “Biz ürünlerimizin kalitesine güveniyoruz. Eğer fırsat iyi değerlendirilirse ABD pazarındaki en güçlü ülkelerden biri olabiliriz” diye konuştu.

  Sektöre üretim teşviği

  Sektörün bazı teşviklere de ihtiyaç olduğuna işaret eden Köse, “Bazı düzenlemeler ihracat artışında önemli rol oynayabilir. Bunlardan en önemlisi meyve suyu yapımında kullanılabilecek narenciye üretimi konusunda teşviktir. Meyve suyu üretilebilecek türlerin dikiminde ve bu sayede tür değişimine gitmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu konuda destekleri var, ama yeterli konumda değil. Artırılırsa motive edilen üretici de, ihracatçı da bu işten kazançlı çıkacaktır” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı