Ege Haberleri

  Poligon’da metro eylemi

  Hürriyet Haber
  07.09.2013 - 02:01 | Son Güncelleme:

  "Artık metro değil yolumuzu geri istiyoruz” protestosu.

  İZMİR Metrosu Üçyol-Üçkuyular hattı inşaatının uzaması nedeniyle 4 yıl önce kapatılmasına karşın henüz trafiğe açılamayan İnönü Caddesi’nin Poligon İstasyonu mevkiinde, esnaf protesto eylemi yaptı. İnönü Caddesi’ni çitf yönlü olarak trafiğe kapatan topluluk,“Artık metro değil yolumuzu geri istiyoruz” dedi.


  METRONUN tamamlanması 2014’e sarkınca Poligon İstasyonu bölgesinde yolun kapalı olmasının nedeniyle mağdur olduğunu belirten bir grup esnaf, tepki eylemi yaptı. Daha önce de tepkiler olan, Hükümet’in keşif artışını onaylamadığından gecikildiği gerekçesiyle siyasi tartışmaların da yaşandığı bölgedeki eylemde bu kez esnaf trafiği çift yönlü olarak durdurdu. Eyleme katılan yaklaşık 100 kişi “Başkan buraya”, “Metro değil, yol istiyoruz” sloganları attı. Islıklarla tepkilerini ortaya koyan topluluğa yoldaki bazı araçlar da kornalarıyla destek verdi. Yolu trafiğe açmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri olay yerine geldi. Ekibe müdahale edilmediği için gerginlik yaşanmadı.

  Poligon’da metro eylemi

  Şantiye önünde toplanan kalabalık adına bir açıklama yapan esnaf Erdinç Uzunay, metro çalışmalarının uzun süredir tamamlanamamasından ötürü mağdur olduklarını söyledi. Uzunay, “Biz yolumuzu istiyoruz. Yeteri kadar sabır gösterdik. Tabii ki hizmet hepimiz için yapılıyor. Ama bize devamlı bir tarih veriliyor, erteleme geliyor. Bunun sebebini bize açıklasınlar. Altı seferdir metro erteleniyor. Biz 4 senedir evimize ekmek götüremiyoruz. Burada dükkanını kapatıp giden onca insan var. Biz siyaset gütmüyoruz, Aziz Bey bizim başkanımız. Hükümet bizim hükümetimiz. Ama biz hizmet bekliyoruz. Aziz Kocaoğlu gibi Türkiye’nin üçüncü büyük kentinde bir belediye başkanına bu yakışmıyor. Biz ondan ilgi bekliyoruz. Bize gelip kesin bir tarih versin. Biz de ona göre ekmeğimizi başka yerde arayalım, evimizi de taşıyalım. 4 sene oldu hala metro bitecek diyorlar. Buna inanmıyoruz” dedi.
  Erdinç Uzunay yüklenici firmayı da eleştirdi. Firmanın bu çalışmalar için yeterli olduğunu düşünmediklerini belirten Uzunay, “Artık sabrımız taştı. Bu eylemi yapmaya karar verdik. Sadece esnaf değil, halk da şikayetçi. Poligon 3.5 yıldır kapalı. Trafik kapalı olunca müşteri gelmiyor, evimize ekmek götüremiyoruz. Biz artık burası için kesin bir tarih istiyoruz. Eğer açılmayacaksa da yolumuzu trafiğe açsınlar. Metro başlayalı 8 sene oldu. Metro çalışmaları başladığında yeni doğan çocuklar şimdi 8’inci sınıfa gidiyor. Lütfen yetkili biri gelsin bize bir açıklama yapsın. Ya firmadan, ya belediyeden, ya da hükümetten, bize desin ki, ‘Bu sebeplerden ötürü iş uzadı. Özür dileriz.’ Bizim artık sabrımız kalmadı. Bize bilgi verilmediği takdirde her hafta perşembe günü burada toplanıp eylem yapmaya devam edeceğiz” dedi. Açıklamanın ardından yolu bir süre daha trafiğe kapalı tutan esnaf ve vatandaşlar olaysız dağıldı. Ardından yol trafiğe açıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı