Ege Haberleri

  Piyasanın ateşi KOBİ’leri yaktı

  Hürriyet Haber
  29.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Krizden çıkış sinyalleri alınmaya başladığı görüşlerine küçük ve orta ölçekli işletmeler katılmıyor. KOBİDER Başkanı Güventürk, “Direnç kalmadı” dedi.

  EKONOMİK krizden en büyük hasarı küçük ve orta ölçekli işletmelerin gördüğü belirtildi. Ege Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Derneği (EGEKOBİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Güventürk, ülkedeki işletmelerin yüzde 99’unu oluşturan KOBİ’lere yeterli destek verilmemesinin, sanayi bölgelerindeki fabrika ve atölyelerin kapılarında “Satılık- Kiralık” ilanlarının her geçen gün artmasına neden olduğunu söyledi.

  Ekonomik kriz ve yaz aylarında yaşanan mevsimsel durgunluk nedeniyle tıpkı orman yangınları gibi birçok işletmede de yangın misali sesler duyulmaya başlandığını kaydeden Güventürk, hükümetin verdiği desteklerin KOBİ’lerin içine düştüğü ateşten çıkmasına yetmediğini ifade etti.  Güventürk, “KOBİ Ormanları cayır cayır yanıyor. Dirençler kırılmaya yüz tuttu. Sanayi bölgeleri perişan. Bu yangını bir an önce söndürmek, yayılmasını önlemek lazım” dedi.

  AÇILIM TOZDUMANI

  İstihdam üzerindeki yüklerin aynen durmasının istihdamı güçleştirdiği gibi kayıtsız işgücüne de yönlendirdiğini anlatan Güventürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kapanan işyerlerinin sayısı bir önceki yıla göre çığ gibi büyüdü. KOBİ’ler orta direktir. Direk çökerse çatı da çöker. Orta direk çökmeden destek gerek. Açılım tozdumanı içinde yangını görmezsek aç kalacağız, açıkta kalacağız. Duyması gerekenler duysun bu feryadı.”

  BEKLENTİ VE ÖNERİLER

  Vergi, sigorta gibi kamu borçları 6 ay ödemesiz olmak üzere 2-4 yıl arası faizsiz taksitlendirilmeli. ? Dünyanın en yüksek reel faizi Türkiye’de. Türk Lirası’nın gerçek değerine gelmeli. Aksi takdirde dünya düzelse de Türkiye ithalat cenneti ve işsizlik cehennemi olmaya devam eder.
  Üretim maliyetleri üzerindeki yükler kaldırılmalı. ? İşçilik üzerindeki vergi, sigorta gibi toplam maliyet Kurumlar Vergisi’nden düşük olmalı. Yüzde 20’nin altına çekilmeli.
  Reel sektör can çekişirken, finans kesiminin rekor karlar etmesi verimli çalışmalarından değil. KOBİ’lere bakış olumlu yönde değişmeli.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı