Ege Haberleri

  Piyasada naylon paniği

  Hürriyet Haber
  17.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Emniyeti naylon fatura kestiğini belirlediği bazı kişileri ele geçirmesiyle birlikte, piyasada panik yaşanmaya başladı. Polisin, özellikle tekstil ve gıda piyasasına yönelik 364 firmalık ‘‘Naylon Listesi’’ ne yönelik operasyonları sürdürdüğü bildirildi.

  MALİ Şube ekiplerinin denetiminin ardından Gelirler Bölge Müdürlüğü Vergi Denetmenleri Başkanlığı'na intikal ettirilen evraklar de incelemeye alındı. Denetmenler, bugüne kadar 10 firmanın geriye dönük fatura ve evraklarında incelemesini tamamlayabildi.

  POLİS baskınları sonucu elde edilen evraklar çuvallarla uzmanlara aktarılırken, incelemenin yıl sonuna kadar süreceği kaydedildi. Maliye uzmanları, artan naylon faturanın, siyasilerin ve muhasebecilerin baskısı sonucu yapılan fatura basımı izni değişikliğinden kaynaklandığını belirtti.

  KDV oranının yüksek olması, tekstil piyasasında kar marjının düşmesi nedeniyle firmaların vergi kaçırmaya yöneldiği yorumunu yapan bir Maliye uzmanı, ‘‘Asıl önemli olan fatura basım izninin Maliye'nin denetiminden çıkarılması. Sahte bir kimlikle vergi mükellefi olan kişi rahatlıkla koçan koçan fatura bastırıyor. Bu mutlaka önlenmeli’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı