Ege Haberleri

  Pink Martini ile çok özel

  Hürriyet
  07.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  SEVİLEN gruplardan biri olan Pink Martini, mini yaz turnesiyle hayranlarıyla buluşuyor. Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’nda yarın akşam konser verecek grubun beyni ve şarkı yazarı Thomas Lauderdale ile konuştuk.


  - Farklı dillerde oldukça nostaljik pop şarkılarıyla karşımıza çıkıyorsunuz, siz müziğiniz için ne dersiniz?
  - Müziklerimiz için global pop demek en doğrusu. Her ne kadar farklı dillerde şarkılar söylediğimiz için dünya müziği tanımlaması yapan eleştirmenler olsa da, aslında biz farklı dönemlerin çok popüler olmuş şarkılarını buluyoruz.

  Şarkıların öyküleri
  - Grubun beyni olarak en çok siz mi eski şarkılara ilgi duyuyorsunuz yoksa tüm Pink Martini ekibi için aynını söyleyebilir miyiz?
  - Grup olarak en iyi anlaştığımız konulardan biri bu. Hepimiz eski şarkıları çok seviyoruz. Aslında esas sevdiğimiz bu şarkıların öykülerini de öğrenmek.
  - Bize biraz eski pop şarkılarını gün ışığına çıkarma sürecinizden de bahsedebilir misiniz?
  - Yaklaşık 1994 yılından beri neredeyse 20 yıldır beraber çalıştığımız menajerler ve konserler yaptığımız farklı ülkelerdeki arkadaşlarımız bizim bu ilgimizi çok iyi biliyor, albümler, şarkılar getiriyor.

  Gelenekçi değiliz
  - Bu aralar en çok neler dinliyorsunuz?
  - Eski geleneksel Rus şarkıları ve Romanya’dan müzikler dinliyoruz. Önümüzdeki İspanya konserimiz için de eski İspanyolca şarkılardan da fazlasıyla dinledik. Storm bu konuda sürprizlere hazırlanıyor.
  - Eskiye bu kadar düşkünlüğünüz varken, gelenekçi olduğunuz da söylenebilir mi?
  - Özellikle ben eski müziklerden, eski Hollywood filmlerinden ve yıldızlardan ve hikayelerden hoşlandığımı söyleyebilirim ama geleneksel davrandığımız pek söylenemez.

  Yeşilçam süprizi

  - Bu ziyaretiniz için Yeşilçam sürprizlerinizi duyduk, fikir nasıl ortaya çıktı?
  - Bu projeden önce beraber çalıştığımız Pasion Turca ekibinden bize çok albüm hediye etmişlerdi. Belkıs Özener’in en iyi şarkılarının olduğu bir albüm de bunlardan biriydi. Ekiple sohbet ederken eski Türk filmlerinin şarkıları olması fikri hoşumuza gittiği için böyle bir sürpriz yapmak istedik. “Aşkım bahardı” şarkımız hazır.

  Solist değişikliği

  - Bu kez sahnede China değil, Storm Large var. China’ya neler oldu?
  - Uzun süredir ses telleriyle ilgili rahatsızlığı vardı, ciddi operasyon geçirdi. Solistimiz değişmedi, sadece ara verdi.
  - Storm hakkında da biraz bilgilendirseniz?
  - Storm 43 yaşında aslında Massachusetts’te doğmuş ama ben onu, 2002’de Portland’a taşındığından beri tanıyorum. Uzun bir süre San Fransisco’da yaşamış belki de bu yüzden oldukça özgür ruhlu ve enerjisi yüksek. Rock ve punk geçmişi var. Amerika’da herkes onu CBS’teki Rockstar yarışmasından tanıyor. China da beraber çalışmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı