Ege Haberleri

  Pınar Süt'ten üreticiye eğitim

  Hürriyet Haber
  03.09.2014 - 01:18 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE'nin önemli süt ve süt ürünü üreticilerinden Pınar Süt, Sütümüzün Geleceği Bilinçli Ellerde Projesi'nde Eskişehir'de, bin 400 yetiştiriciye hayvan bakımı ve sağlıklı üretimi için eğitim verecek. Eskişehir ile birlikte 2014 yılında toplam dört binden fazla üretici de eğitim almış olacak.


  Pınar Enstitüsü öncülüğünde, çiğ süt üreticilerinin hayvan sağlığı, hayvan beslenmesi, hijyen ve sanitasyon konularında eğitilmesi için Sütümüzün Geleceği Bilinçli Ellerde Projesi başlatıldı. İlk olarak geçen Mayıs ayında Muğla Milas'ta iki bin 600 süt üreticiye eğitim verildi. Eskişehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Eskişehir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, SS Eskişehir Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği, İnönü İlçesi Süt Üreticileri Birliği'nin yanı sıra Pınar Süt ve Çamlı Yem Besicilik işbirliğiyle proje, Eskişehir'e de taşındı. Projeye ayrıca, Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi de destek verdi. Bu projenin ikinci ayağında ise, Eskişehir'de bin 400 yetiştirici, önümüzdeki günlerde eğitime alınacak. Bu eğitimlerinin tamamlanmasıyla birlikte 4 binden fazla üretici 2014 yılı içerisinde eğitim almış olacak.


  İZMİR SÜT ÜRETİMİNİN BAŞKENTİ OLDU
  Hedef A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Feyhan Yaşar, "Pınar Süt, 1973'te İzmir'de bulunduğu bölgeyi kalkındıran, harekete geçiren ve refah yaratan bir iş modeli ortaya koydu. Bu model sayesinde, İzmir süt üretiminin başkenti oldu. İlerleyen yıllarda biz bu modeli Eskişehir'e taşıdık ve benzer bir ekonomik etki bu bölgede de gerçekleşti. Bu modelle tüm sektöre örnek oluşturduk. Tıpkı Ege, tıpkı İç Anadolu'da yarattığımız değeri, şimdi de Güneydoğu Anadolu Bölgemiz için yaratmaya soyunduk. Şanlıurfa fabrikamız aracılığıyla bu bölgedeki üreticilere de sürdürülebilir bir iş modeli öğreteceğiz" dedi.
  Şirket bazında büyümenin sadece rakamsal değil, ülkeye ve doğal çevreye faydalı olarak gerçekleşmesi gerektiğinin altını da çizen Yaşar, bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren Yaşar Holding'in daha sağlıklı bir dünya ve sürdürülebilir büyüme hedefinde, her bir bireyin eğitilmesinin, bilinçlenmesinin önemine inandığını vurguladı.


  EĞİTİMLER ÖNEMLİ DEĞERLER SAĞLAYACAK
  Yaşar Holding İcra Başkanı Mehmet Aktaş da, "Çiğ süt üretimi ülkemizde hayvancılığın gelişmesine önemli katkılar sağlarken, aynı zamanda hem halkımızın yeterli ve dengeli beslenmesine destek oluyor, hem de üreticilerimizin yaşam kalitesini arttırarak, refahın tabana yayılmasını sağlıyor. Çiğ süt üretiminden bu faydaları elde etmenin yolu ise bilinçli üretimden geçiyor. Bu eğitimler ortaya koyacağı sonuçlar itibariyle hepimiz için önemli değerler sağlayacak" dedi.
  Pınar Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Emil ise, "Sütün, tüm faydalarından azami olarak yararlanılabilmesi için, hayvanlarımızın sağlıklı olması, doğru beslenmesi, yetiştiricilerimizin de hijyen ve sanitasyon konularında bilinçli olması gerekiyor. Pınar Enstitüsü öncülüğünde yürütülen 'Sütümüzün Geleceği Bilinçli Ellerde' Projesi de çiğ süt üreticilerinin hayvan sağlığı, hayvan beslenmesi, hijyen ve sanitasyon konularında eğitilmesini amaçlıyor. Amacımız, bilinçli çiğ süt üretimini sağlayarak, hem üreticilere hem de tüketicilere katkı sunmak" diye konuştu. Konuşmaların ardından projeye katılan üreticilere, sertifikaları da verildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı