Ege Haberleri

  Pınar’ın Urfa fabrikası için geri sayım başladı

  Hürriyet Haber
  25.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Pınar Süt, İzmir ve Eskişehir’den sonra üçüncü süt ve süt ürünleri fabrikasını kuracağı Şanlıurfa’da temel atmaya hazırlanıyor.

  Yaşar Holding kuruluşlarından Pınar Süt, İzmir ve Eskişehir’den sonra üçüncü süt ve süt ürünleri fabrikasını kuracağı Şanlıurfa’da temel atmaya hazırlanıyor. Kısa bir süre içerisinde temeli atılması beklenen fabrika 2013 yılında faaliyete geçecek. Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, yeni fabrika ile “bölgedeki süt üretiminin gelişimine katkı sağlanırken, yaklaşık 5 bin kişiye gelir kaynağı sağlanacağını” söyledi, 100 milyon liralık bir yatırımla faaliyete geçecek fabrikadan komşu ülkelere ihracatı artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

  100 bin metrekare alan üzerine kurulacak fabrika, Şanlıurfa ve çevre illerden toplanacak çiğ sütlerle yıllık 180 milyon litre işleme kapasitesine sahip olacak. Hammadde, satış, nakliye, ambalaj üretimi gibi alanlarla beraber, dolaylı olarak 5 bin kişiye gelir kaynağı yaratacak. Pınar Süt, başta Şanlıurfa olmak üzere çevre il ve ilçelerde yapacağı süt alım, veterinerlik, suni tohumlama yöntemleri, çiftçi eğitimleri gibi çalışmalarla bölge sütçülüğünü geliştirecek ve kalitesini artıracak. GAP’ın sulama imkanlarıyla, bölgede yem üretiminde birden fazla verim alınabilmesi, bölgede süt besiciliğinin gelişmesi için uygun zemin oluşturduğuna da dikkat çekiliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı