GeriEge Pedasa Gözetleme kulesi restore edilecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pedasa Gözetleme kulesi restore edilecek

Pedasa Gözetleme kulesi restore edilecek
refid:24475922 ilişkili resim dosyası

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi Konacık Beldesi'ndeki Antik Pedasa Kenti'nde, 6 yıl önce başlanan kazı çalışmalarını incelemek için Muğla Üniversitesi Karia Araştırma Enstitüsü Başkanı ve Pedasa Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, antik kenti geldi.

Muğla Üniversitesi Karia Araştırma Enstitüsü Başkanı ve Pedasa Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, 6 yıl önce başlanan ve Konacık Beldesi'ne 2 kilometre uzaklıktaki Antik Pedesa Kenti'nde yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Diler, Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun (MHP) ile birlikte, Antik kentte incelemelerde bulundu.

Pedasa Gözetleme kulesi restore edilecek

Diler, antik dönemde yarımadanın savunması için önemli olan Pedasa Gözetleme Kulesi'nde restorasyon çalışması yapacaklarını belirtti. Çalışma sonucunda 4,5 metrelik kısmı yüzeyde olan kulenin, yaklaşık 8 metrelik kısmının ortaya çıkarılacağını belirtti.

Kazı Başkanı Diler, kazıların Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ve Konacık Belediyesi'nin destekleriyle yapıldığını belirterek,

“Akropolis ve Nekropol alanlarında kazı çalışmaları devam ediyor. Yaptığımız çalışmalarda Pedasa'nın tarihinin 3 bin yıl öncesine dayandığını gösteriyor. Pedesa yaylasındaki alan 5 hektarlık bir alana yayılmış durumda. Bu doğanın ve kültürel mirasın korunduğu bir yeri, ziyaret edilebilir bir ören yeri haline dönüştürmek istiyoruz. Leleglerin çok iyi bir taş ustası askerler olduğunu biliyoruz. Bu gözetleme kulesi Bodrum Yarımadası'nın savunması için çok önemlidir. Orijinal yüksekliğinin 14 metre uzunluğunda olduğunu sanıyoruz.

Yaklaşık 4,5 metrelik bir bölümünü görebiliyoruz ve 3.5 metre derinliğe kadar devam ettiğini kalıntıları olduğunu sanıyoruz. Kulenin etrafa dağılan taşları yeniden yerine yerleştireceğiz. Kulenin boyu 3 metre daha yükselecek. Zeminini ortaya çıkarmayacağız, çünkü orijinal ağırlığını taşımaz. Gözetleme kulesindeki salonlarda kazı çalışmaları yapacağız. Çalışmalar bayramdan hemen sonra başlayacak” dedi.

Pedasa Gözetleme kulesi restore edilecek

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle