Ege Haberleri

  Pazar Sohbeti

  Hürriyet Haber
  10.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyaya müzikli mesaj

  ABC Bakliyat Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Demirayak, çıkardığı albümle müzik otoritelerini şaşırttı

  AFYONLU işadamı, Türkiye'nin bakliyat devi ABC Bakliyat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Demirayak, gençlik hayalini gerçekleştirerek yıllardır sürdürdüğü müzik çalışmalarını bir albümde topladı. Dünyaca ünlü müzisyenler Van Gallis, Yanni, Jean-Michel Jarre, Tangerina Dreams'ten etkilenen Demirayak, Türk tınılarını da kattığı ‘‘Mesaj’’ adlı new age tarzı albümüyle Türkiye'de bir ilke imza atmanın mutluluğunu yaşıyor. Bu haftaki konuğumuz işadamı, ekolojist ve müzisyen Demirayak.

  Müziğe olan yeteneğinizi ne zaman keşfettiniz?

  EĞİTİMİMİ tamamladıktan sonra babamın kurduğu Demirayak Şirketler Topluluğu'nda iş yaşamına atıldım. Müziğe her zaman büyük ilgi ve sevgi duymuşumdur. Özel Türk Koleji'nde okuduğum yıllar müziğe bir hayli yakındım. Ancak ciddi anlamda müzikle ilk uğraşma fırsatını askerlikte bulabildim. 1980'li yıllarda miks müzik kayıtları Türkiye'de hiç tanınmıyordu. Ben de ani geçişli müzik kayıtları gerçekleştirerek başladım işe. O dönemde hazırladğım masterlarla synthesizer kullanımında yoğunlaştım. Bu yaklaşımım farklı müzik çevreleri tarafından ilgiyle karşılandı.

  Piyasaya ‘‘Mesaj’’ adını taşıyan bir albüm çıkardınız?

  EVET, 1980'li yılların başından bu yana iş yaşamının koşuşturmacasından sıyrılabildiğim her anı müzikle değerlendirdim. ‘‘Mesaj’’ 20 yıllık bir müzik birikiminin ürünüdür. Ben müziğe pop cazdan rocka, new ageden funk müziğe kadar geniş bir yelpazede bakıyorum. Işıklar Plak tarafından üretilen ve EMİ Kent tarafından dağıtılan ilk albümüm için 5 bin bandrol aldık. Türkiye'de new age tarzındaki ilk albüm. 11 beste, 2 miks olmak üzere 13 eser var. Farklı bir klip çekip eserlerimi tanıtacağım.

  Albüm kapağındaki fotoğraf ve yazılar çevreye yönelik mesaj taşıyor

  ALBÜMDEKİ tüm besteler doğanın ürkütücü biçimde her geçen gün yok oluşu ve yaşanan kaos üzerine yaratıldı. Bu nedenle de ‘‘Mesaj’’ doğaya adanmış bir albüm. Ben dünyada çevreciler diye anılan bir grup insanın varlığını, çevrecilik diye bir kavramın kabulünü bile son derece üzücü buluyorum. Herkesin benimsemesi gereken böyle bir hayat görüşünü ve davranış biçimini yalnızca birkaç milyon kişinin diğerlerine diretmesi, bence büyük saçmalık. Üzerinde yaşadığımız, soluk alıp verdiğimiz gezegeni yok ediyoruz. İnsanlar evlerini sahiplenip onu özenle koruyorlar, ama yaşam kaynaklarını umursamıyorlar. Bu anlaşılmaz bir şey. Bu nedenle ben kendi adıma gerek ‘‘Mesaj’’ın, gerekse ekolojist olarak tanımlanan yanımın yalnızca insanca diye nitelenmesini tercih ederim.

  Albüm gelirinin bir kısmını ağaçlandırmaya ayıracağınızı duyduk

  BİR söz vardır bilirsiniz, ‘‘Herkes kendi kapısının önünü süpürse, dünya tertemiz olurdu’’ denir. Ben de işe kendi kapımın önünden başlayayım istedim. Afyon'da yaşıyorum ve bu çalışmayla kente nefes alabilecek bir yeryüzü parçası kazandirabilirsem, daha doğrusu geri verebilirsem çok mutlu olacağım.

  Nasıl tepkiler aldınız?

  TEBRİK telefonlarının ve ziyaretlerin yoğun olduğu bir dönem geçiriyorum. Çok hoş ve şaşırtıcı bir durum. Eşim, babam ve tüm ailem Mesaj'ın oluşum sürecinde destek oldular. Ayrıca Edgar Froese, Alan Parsons, Rıza Silahlıpoda, Didier Marounai gibi pek çok değerli müzik adamının görüşleri beni yüreklendirdi. Eğer bu övgülerini biraz olsun hak edecek bir şeyler yapabildiysem, ne mutlu bana. İkinci albümün hazırlıklarına başladım bile.

  Kimdir?

  1964 doğumlu. 1975 yılında İzmir'e gelen ve askerlik görevine kadar müzikle ilgilenen Demirayak, 1980'li yılların başında Türkiye'de yeni olan miks kayıtlarıyla kendi tarzını yarattı. Keyboard kullanan ve geçişli müziklerle adını duyuran Demirayak, 1985'den itibaren çalışmalarına hız verdi. Afyon'da kendine özel müzik evi ve stüdyosu kuran işadamı, özgün bestelerini profesyonel anlamda ilk kez 1994 yılında kaydetmeye başladı. 2000 yılında da ilk albümünü çıkardı. ABC Bakliyatları'nın üreticisi ve Demirayak Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı olan Şükrü Demirayak evli ve iki çocuk sahibi.

  Ne dediler

  Tangerina Dream'in lideri Edgar Froese'nin Demirayak'ın bazı bestelerini dinledikten sonra gönderdiği mektubundan bir cümle: ‘‘Sevgili Şükrü şunu söylemeliyim ki müziksel yeteneklerin senin düşünebildiğinden daha fazla! En iyi dileklerimle.’’

  Edgar Froese / Tangerina Dream

  ALAN Parsons'un yazdığı mektubundan alıntılar: ‘‘Eserlerin kesinlikle iyi hazırlanmış ve ortaya çıkarılmış. Dinlemekten hoşlandım. Bununla beraber; adım gibi eminim ki, sende benim gibi bu müziği yapmaktan hoşlanıyorsun ve kimbilir belki de Steven Spilberg'in bundan sonraki bir filminin müziğini sen yapacaksın. Bu güzel çalışmalarına devam et’’

  Alan Parsons

  Space Grubu'nun lideri, kompozitör Didier Marouani'nin mektubundan bazı cümleler: ‘‘Sevgili Şükrü, beste ve düzenlemelerin çok güzel yerine oturmuş. Albümün bütünü de dinlenecek güzellikte. Dinlediğimde gerçekten çok şaşırdım. Bence harika bir potansiyelin var, albümün çok iyi. En iyi dileklerimle’’

  Didier Marounai / Space

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı