Ege Haberleri

  Pazar Sohbeti

  Hürriyet Haber
  06.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Evimde gibiyim

  Yunanistan Konsolosu Christina Alexopoulou, ilk dış görevine İzmir'de başlamanın kendisi için büyük bir şans olduğunu söyledi.

  YUNANİSTAN, iki ülke ilişkilerinde yapıcı tutumu, olumlu çalışmalarıyla 3 yıllık süresini tamamlayan İzmir Konsolosu Andreas Fryganas'ın yerine yine genç bir diplomat atadı. Fryganas gibi ilk yurtdışı görevinde İzmir'e atanan 35 yaşındaki Christina Alexopoulou kenti ve yöneticileri tanıyor. İki ülke arasında başlayan barış ve dostluk köprülerini güçlendireceğine inanan konsolos, hedefinin ‘‘en iyisini yapmak'' olduğunu belirtirken, ‘‘Bunu başaracağıma inanıyorum. Umarım ileride Türkiye'ye büyükelçi olarak gelme şansı bulurum'' diyor. Alexopoulou İzmir'i, hedeflerini, gelecek hakkındaki düşüncelerini anlattı.

  İzmir'e atandığınızda neler hissettiniz ?

  Bu görevlendirme beni çok mutlu etti. Her diplomat, ilk dış göreve komşu ülkede başlamak ister. Bu diplomasinin görünmez kurallarındandır. Eminim, Türk diplomatları da ilk görevlerinde Yunanistan'da olmayı arzu eder. Kafkasya'da konuştuğum Türk diplomat bana aynı şeyi söyledi.

  Türkiye'ye daha önce geldiniz mi ?

  Daha önce gelmemiştim. Ancak, 1994'te Türk diplomatlarıyla Atina'da çok iyi ilişkim vardı. 1995'te İzmir'e gelme olasılığı vardı, olmadı.

  İzmir'deki görev sürenizi nasıl bir izlenimle tamamlamak istiyorsunuz ?

  Yapabileceğimin en iyisini yapmak istiyorum. Çok iyi bir atmosferi devraldım. İki ülke arasındaki kültürel ve ekonomik ilişkilerde en iyiyi yapmayı arzuluyorum. Her diplomatın gönlünde, iki ülke ilişkilerinde başarıyı doruğa ulaştırmak yatar. Bunu istiyorum. Diplomaside önemli bir söz vardır; (Savaş başladığında diplomasi biter) derler. Şavaştan korunmak için diplomatın çok iyi çalışması zorunluluğu var.

  Kenti nasıl buldunuz ?

  İzmir için en iyisini düşünüyorum. Çok büyük bir potansiyel gözlemledim. Denize yakın bütün kentlerin daha çok gelişeceği inancını taşırım.

  Planladığınız bir çalışma var mı ?

  İzmir kentinin 5000. yıl kutlamalarına katılabilme girişiminde bulundum. Turizm İl Müdürü Ayla Karamete ile görüştüm. Bu kutlamalar çerçevesinde Efes Antik Kenti'ne bir Yunan dans ve gösteri topluluğu getirilmesi için görüşmelerimiz sürüyor. Bu tür bir etkinliğin iki ülkenin kültürel ilişkilerine katkıda bulunacağını düşünüyorum. Ancak, yer konusunda henüz bir mutabakat sağlanamadı. Bu etkinlik gibi çeşitli fikirlerimiz var. Bunları süreç içinde gerçekleştireceğimizi umuyorum.

  Ekonomik alandaki ilişkilere önem vereceğinizi belirtiyorsunuz. Bu konudaki planlarınız nedir ?

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun Türkiye'ye gelmesi, Türk Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in uzun yıllardan sonra Atina'ya ziyaretiyle önemli gelişmeler sağlanacağı inancındayım. Birçok anlaşmanın imzalanmasıyla, ekonomik ilişkilerde büyük gelişme sağlanacak. Özellikle İzmir açısından düşünüldüğünde, turizmde işbirliği yapılarak büyük bir canlılık yakalanabilir. Önümüzdeki süreçte bunlar hızla gerçekleşebilir.

  İTO başta olmak üzere bazı kurumların ticari işbirliğini geliştirme çabası var. Bu çabalara nasıl destek vereceksiniz?

  İzmir Ticaret Odası'nın geçtiğimiz yıl iki ülkenin ticari ve ekonomik ilişkilerinin gelişmesine yönelik çabalar başlattığını duydum ve takip ettim. İzmir'e gelmemin ardından henüz bu konuda bir görüşmemiz olmadı. Kurumlar arası ilişkilerin iki ülkenin ticari ve ekonomik işbirliğini güçlendireceğine, öncü rol oynayacağına inanıyorum. Doğaldır ki, biz de bu konuda elimizden gelen yardımı yapacağız.

  Kurumlardan beklentiniz nedir ?

  İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacak projeler için yapılacak her türlü başvuruya açık olacağız. Kurumlardan gelecek talepleri titizlikle değerlendirileceğiz.

  Hukuk eğitimine karşın, diplomat oldunuz. Bu bilinçli bir tercih mi ?

  Eğitim döneminde yargıç, ya da diplomat olmak istiyordum. Böyle bir hedefim vardı. Daha sonra Dışişleri Bakanlığı'nda göreve başladım. Arkadaşlarım daha sonraki yıllarda (Bana iyi ki yargıç olmadın) diye takıldılar. Sert kararlar verebileceğim endişesine kapılmışlar. Ancak diplomaside sert karar veremiyorsun. Akıllıca ve doğru olanı yapmak zorundasın.

  İzmir'i sevdiğinizi, (Evinizde gibi rahat) olduğunuzu söylüyorsunuz. Kentte beğenmediğiniz, sizi rahatsız eden birşey oldu mu ?

  Vallahi tek şikayetim gözümün önündeki taş yığını. Kordon dolgusunun taşlarının kaldırılması için Belediye Başkanı'na da şikayette bulundum (Kahkahalar). Umarım çok güzel manzaramız olacak. Ama ne zaman bitecek ? Onu bilemiyorum.

  ‘Burada evimde gibiyim’ diyen 35 yaşındaki konsolos, İzmir'in 5000. yılı kutlamalarına destek amacıyla kolları sıvadı.

  Deprem üzüntüsü

  ‘‘17 Ağustos'ta Türkiye'de yaşanan depreme çok büyük üzüntü duydum. Komşu bir ülkede yaşanan felaket, hiç şüphe yok ki, ülkemizi derinden etkiledi. Bu insanca bir duygu. Deprem sonrasında ben de, ne yapabileceğimi düşündüm. İki ülke arasındaki dayanışma sevindiriciydi. İki ülke arasında bu süreçte yaşanan iyi ilişkilerin devam etme zorunluluğu var. Buna herkesin elinden gelen katkıyı yapması da kaçınılmaz.''

  KİMDİR?

  Yunanistan'ın İzmir Konsolosu Christina Alexopoulou 1965 yılında Atina'da doğdu. Gümülcine'deki Trakya Üniversitesi'nde hukuk eğitimi alan Alaxopoulou, Devletler Hukuku alanında doktora yaptı. 9 yıl önce Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nda çalışmaya başlayan İzmir Konsolosu, Yunanistan - ABD ardından Yunanistan - Kafkasya ilişkilerinden sorumlu olarak görev yaptı. Bakanlık Müsteşarlığı Türkiye - Yunanistan ilişkilerinden de sorumlu olarak bir süre görev yapan Alexopoulou, BM'de kısa bir süre çalıştı. Christina Alexopoulou ilk yurtdışı görevine İzmir'de başladı. Bekar olan konsolos, iyi derecede İngilizce biliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı