Ege Haberleri

  Paterson geciktirildi

  İZMİR (DHA)
  08.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın restorasyonun yapılması için kendilerine tahsis ettiği Bornova'daki Paterson köşkünü geriye aldığını açıkladı.

  Kocaoğlu, gecikmenin nedenin bir nedeni İzmir Büyükşehir Belediyesi ise diğerinin kendilerine 1,5-2 sene projesini vermeyen Kültür ve Turizm Bakanlığı bürokrasisi olduğunu söyledi.
  Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Paterson köşkünün tahsisini geri aldığı yönünde kendilerine bir yazı ulaştığını söyledi. Bakan Günay'ın belediyenin “Hiçbir şey yapılmadı” yönünde basında çıkan açıklamalarına karşı polemik yaratacak bir konuşma yapmak istemediğini belirten Kocaoğlu,“ Bakanlık'ın mülkü. Alırlar da kendileri de yaparlar. Bizim bütün projeleri hazırlamamız çok uzun zaman aldı. Şu anda elektrik ve tahsisat ihaleleri bitti. İhaleye hazır hale gelmiştik. Arkadaşlar ya ihaleye çıkıp yükleniciye teslim edecekler. Zaten Peterson Köşkünde bir şey kazanmak mümkün değil. Bornova'nın kıymetli eserini korumak üzere yapılmış. Zaten Bakanlık'a teslim edilecek”dedi.

  Kocaoğlu, “Sürecin uzadı. Ancak önce Bakanlık'ta uzadı. Bize restorasyonla ilgili projenin var olduğunu söylediler. Ancak 1,5 yıl bu projeyi bulamadılar. Daha sonr biz proje yapmaya başladık. Bir tescilli binanın rölevesinden projesine kadar, kurula kaç kere gittiğine kadar baktığınızda sürenin biz proje yapmaya başladıktan sonra normal olduğunu, ama bize tahsise baktığınızda uzun olduğunu görürsünüz. Ben ne Bakanlık'ı ne de Büyükşehir Belediyesi bürokrasisini suçluyorum. Eğer bir gecikme varsa bunun iki tane sebebi var. Birisi İzmir Büyükşehir Belediyesi, birisi de bize 'projem var' diyen, 1.5, 2 sene projeyi vermeyen Bakanlık bürokrasisidir. Bu ne suç ne de günah. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik”dedi.Kocaoğlu ister Bakanlık ister belediye yapsın önemli olanın Paterson köşkünün aslına uygun olarak restore edilmesi ve yaşatılması olduğunu söyledi. Aziz Kocaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yapacağı Mega Müze'nin yeri olarak da yeni çalışmalar yaptıklarını, önümüzdeki günlerde Sümerbank arazisiyle ilgili kamuoyuna bilgi vereceğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı