Ege Haberleri

Paris'te Bergama rüzgarı

BERGAMA (İzmir), (DHA)
20.12.2014 - 01:15 | Son Güncelleme:

UNESCO Dünya Mirası listesine giren İzmir'in Bergama ilçesi, Fransa'nın başkenti Paris'te tanıtıldı.


İzmir'in Bergama ilçesi, Katar'ın başşehri Doha'da geçen 22 Haziran'da düzenlenen 38. Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda, 21 ülkenin de oyunu alarak UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi. Bergama, dünyanın 999. mirası oldu. Çalışmalarına 2010 yılından beri devam eden Bergama, listeye, "Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı" olarak girdi. Bu gelişmenin ardından Türkiye ve Almanya'nın UNESCO nezdindeki Daimi Temsilcilikleri tarafından Fransa'nın başkenti Paris'te "Pergamon and Its Multi Layered Cultural Landscape - Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı" konulu tanıtım etkinliği düzenlendi..
Bergama Belediyesi ve Türkiye'nin UNESCO nezdindeki Daimi Büyükelçiliği, UNESCO Dünya Miras Komitesi'nin merkezi olan Paris'teki toplantı için yaklaşık iki hafta süren yoğun bir ön çalışma süreci geçirdi.
Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı ve Almanya Daimi Temsilcisi Büyükelçi Michael Worbs'ün açılış konuşmalarını yaptıkları etkinlikte, Bergama Kazı Başkanı ve İstanbul'daki Alman Arkeoloji Enstitüsü'nün Müdürü Profesör Doktor Felix Pirson ile Bergama eski Belediye Başkanı Sefa Taşkın birer sunum yaptı. Toplantıya diplomatlar, medeniyet tarihçileri ve arkeologlar da katıldı. Profesör Pirson ve Sefa Taşkın katılımcılara, Bergama'nın antik dönemden günümüze uzanan eski Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı tarihi mirası hakkında detaylı bilgiler verdi. Binlerce yıl köklü medeniyetlere evsahipliği yapan Bergama'nın mirasının korunmasının önemine dikkat çekildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı