Ege Haberleri

  PARDON

  Bahri KARATAŞ / İZMİR, (DHA)
  02.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de altı yıl önce Tolga Özserbest’i bıçaklayarak öldürdüğü ve cep telefonunu gasp ettiği iddiasıyla yargılanan Oktay Konuksever, 34 ay tutuklu kaldıktan sonra beraat etti. Dosyayı Yargıtay da onadı.

  İzmir Üçkuyular’da Kasım 2006’da meydana gelen olayda, 32 yaşındaki Tolga Özserbest, Mithatpaşa Caddesi 1197 numaradaki Mutluluk Apartmanı’nın merdiven girişinde bıçaklanarak öldürülmüş halde bulundu. Tatil beldelerindeki otellerde animasyon şefliği yapan Özserbest’in cep telefonunun da alındığı saptandı. Başlatılan soruşturmada, iki kişinin telefonu bir dükkana sattığı anlaşıldı. Cep telefonunu alan işyeri sahibinin verdiği bilgiler doğrultusunda, yaralama suçundan poliste kaydı bulunan 25 yaşındaki Oktay Konaksever ile kardeşi 24 yaşındaki B.K. gözaltına alındı. Suçlarını kabul etmeyen kardeşlerden B.K., savcılıkça serbest bırakılırken, Oktay Konaksever tutuklandı.


  Temyize gitti
  İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, adam öldürmekten ömürboyu, hırsızlık suçundan da 5 yıl hapis cezası istemiyle hakkında dava açılan Oktay Konaksever, yargılama boyunca suçlamayı reddetti. İşyeri sahibi de tam teşhiste bulunamadı. Savcı, delil yetersizliğinden beraatine karar verilmesini istedi. Ancak mahkeme heyeti, sanığı, adam öldürmekten 25 yıl, hırsızlıktan da 2.5 yıl olmak üzere toplam 27.5 yıl hapis cezasına mahkum etti. Temyiz başvurusu üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 1. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozarak, 34 ay cezaevinde kalan Konaksever’in beraatini istedi. Bunun üzerine Oktay Konaksever, geçen yıl tahliye edildi. Yeniden görülen davada, tutuksuz sanık Konaksever’in beraatine karar verildi. Ancak Yargıtay, ölenin babasının duruşmaya çağırılıp, şikayetçi olup olmadığının yeniden sorulmasını istedi. Tolga Özserbest’in babası davaya gelip, müdahil oldu.


  Baba bile oldu
  Mahkemenin ilk beraat kararının ardından, 34 ay boyunca katil damgasıyla yaşayan Konaksever, Özserbest’in annesi Hülya Sarısoy’a gidip elini öptü, sarılıp “Sizin oğlunuz olabilir miyim” diye sordu. Anne Sarısoy da olayın başından beri oğlunu öldürmediğine inandığı Oktay Konaksever’e, “Bugünden itibaren yeni bir oğlum oldu” diyerek gözyaşı döktü. Anne Sarısoy, “Ortada hiçbir delil yokken Oktay tutuklandı. Ben onun katil olmadığına baştan beri inandım. Şikayetçi bile olmadım. Ailesiyle birlikte asıl katilin bulunması için çaba harcadım. Ailesi çok çile çekti. Benim de gözüme uyku girmedi. Bir genç, hiç yoktan cezaevinde çürüyecekti. Önce Allah, sonra da adalete güvendim. Oktay’ın katil olmadığı ortaya çıktı. Bundan sonra asıl katil veya katillerin yakalanması için uğraşacağım. Avukatımla bu işin peşini bırakmayacağım” dedi. Oktay Konaksever, cezaevinden çıktıktan kısa bir süre sonra, sevdiği genç kızla evlendi, bir çocukları oldu.
  Cinayet dosyası, Yargıtay’a üçüncü kez giderken, bu kez 1. Ceza Dairesi’nce daha önce verilen beraat kararı aynen onandı. Oktay Konaksever, Yargıtay’ın beraat kararının onamasını avukatı Yalçın Yılmaz’dan öğrendi. Konaksever, “Ben masum olduğumu biliyordum ama kimseye anlatamıyordum. Çok kötü durumlarda kaldım. Geceleri hep geleceğimin ne kadar kötü olduğunu düşündüm. Cinayetin gerçek faillerinin yakalanması ve suçsuzluğumun anlaşılması için dua ettim. Allah düşmanımı oraya düşürmesin. Adaletin elbet bir gün tecelli edeceğine inandım. O gün de geldi. Ama yüreğim hala buruk. Çünkü asıl katiller dışarıda dolaşıyor. Onlar yakalanmadıkça ben de rahat uyuyamayacağım. Şimdi, Ferhan Şensoy’un ‘Pardon’ filmindeki gibi beraatime karar verildi. Bir insanın hayatı bu kadar ucuz mu? Cezaevinden çıktıktan sonra çok şaşırdım. Her şey değişmişti. Özgürlük çok güzel bir şey” dedi.


  Tazminat davası
  Görevlilerin yapmadığını yapıp, olayla ilgili delilleri toplayarak mahkemeye sunduğunu belirten Oktay Konaksever’in avukatı Yalçın Yılmaz da, “Dosyada çok eksiklikler vardı. Bunları tek tek tespit edip sundum. Mahkemeye ‘Pardon’ filminin gerçek olacağını, müvekkilimin suçsuz olduğunu söyledim. Ama bir türlü inandıramadım. Savcı, benim delillerim karşısında son beş duruşmada tahliye, en son duruşmada da beraat istedi. Mahkemenin toplaması gereken delillerle ilgili taleplerimiz sürekli rededildi. Bu anlamda hukuksal eksiklik bizi bugüne kadar getirdi. Gerçek katil bugüne kadar yakalanabilirdi. Geç de olsa müvekkilimin suçsuz olduğu ortaya çıktı. ‘Pardon’, böyle kalmayacak. Müvekilimin çalınan 34 ayı için 500 bin lira tazminat istemiyle Hazine’ye dava açacağım. Türkiye’de sonuç alamazsak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğiz. Bir insanın hayatı bu kadar ucuz olmamalı” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı