Ege Haberleri

  Paralel operasyonda 5 tutuklama daha

  Hürriyet Haber
  23.08.2014 - 01:14 | Son Güncelleme:

  İzmir merkezli 13 ilde "yasa dışı dinleme" iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve savcılık sorgulamalarının ardından nöbetçi mahkemeye sevk edilen 12 emniyet mensubundan aralarında eski Batman Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan'ın da bulunduğu 4'ü tutuklandı. Daha sonra 10 emniyet mensubu daha hakim karşısına çıktı. Şüphelilerden 2'si tutuklandı, 8'i ise "adli kontrol" hükmünden yararlandırılarak serbest bırakıldı.

  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının, "çeşitli kurumlarda çalışan kamu görevlilerinin telefonlarının yasa dışı dinlenildiği" iddialarına ilişkin başlattığı soruşturma çerçevesinde gözaltına alınan 32 emniyet mensubu savcılık sorgularının tamamlanmasının ardından "tutuklanmaları" istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

  Nöbetçi mahkemede, ilk grupta sevk edilen ve hakim tarafından ifadeleri alınan 12 şüpheliden, eski Batman Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan, komiser Kürşat Şenol Y., Burak Cemal Y. ve Hamza D. tutuklandı, 8'i ise "adli kontrol" hükmünden yararlandırılarak serbest bırakıldı.

  13 ilde "yasadışı dinleme" iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve savcılık sorgulamalarının ardından nöbetçi mahkemeye sevk edilen 32 emniyet mensubundan 10'u daha hakim karşısına çıktı. Şüphelilerden 2'si tutuklandı, 8'i ise "adli kontrol" hükmünden yararlandırılarak serbest bırakıldı.

  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının, "çeşitli kurumlarda çalışan kamu görevlilerinin telefonlarının yasa dışı dinlenildiği" iddialarına ilişkin başlattığı soruşturma çerçevesinde gözaltına alınan 32 emniyet mensubu, savcılık sorgularının tamamlanmasının ardından "tutuklanmaları" istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

  Nöbetçi mahkemede, 12 şüphelinin ardından hakim tarafından ifadeleri alınan ikinci gruptaki 10 şüpheliden, emniyet amiri Haldun Ç. ve komiser Talha Ü. tutuklandı, 8'i ise "adli kontrol" hükmünden yararlandırılarak serbest bırakıldı. Böylece, hakim karşına çıkan 22 şüpheliden tutuklananların sayısı 6'ya, serbest bırakılanların sayısı ise 16'ya yükseldi. Son grupta yer alan 10 şüphelinin ise ifadelerinin alınmasına devam edildiği bildirildi.

  Bu arada, serbest bırakılan emniyet mensupları, adliye önünde bekleyen bazı kişilerce alkışlarla karşılandı. Emniyet mensubu Ramazan M, çıkışta eşine sarıldı, gazetecilere ise ''Alnımız açık, başımız dik'' dedi.

  Öte yandan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü eski Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yakup Saygılı, haklarında işlem yapılan söz konusu emniyet mensuplarına destek vermek amacıyla gece saatlerinde İzmir Adliyesi'ne geldi. Kararı herkes gibi eleştirdiğini ifade eden Saygılı, soruşturmanın en başından beri usulsüz olduğunu savundu.

  Nöbetçi mahkemede hakim tarafından ifadeleri alınan ilk gruptaki 12 şüpheliden, eski Batman Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan, komiser Kürşat Şenol Y. Burak Cemal Y. ve Hamza D. tutuklanmış, 8 kişi ise "adli kontrol" hükmünden yararlandırılarak serbest bırakılmıştı.

  ŞÜPHELİ POLİSLERİN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

  İzmir merkezli 13 ilde "yasa dışı dinleme" iddialarına ilişkin gözaltına alınan şüpheli emniyet mensuplarından bazılarının avukatlığını üstlenen İsmail Hakkı Küçük, eski Batman Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan'ın da aralarında bulunduğu 4 kişinin tutuklanmasına itiraz edeceklerini bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı