Ege Haberleri

  Para ödemeyen hiperlere savaş

  Hürriyet Haber
  17.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Ticaret Borsası, parayı faizde değerlendiren hipermarketleri Rekabet Kurulu’na şikayet ediyor.

  HİPERMARKETLERİN, sanayici ve üreticinin sırtından para kazandığını öne süren Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özmen, ‘‘Bunun adı fırsatçılık. Devlerin üretici firmalara aylarca para ödememesi yüzünden iflasın eşiğine gelenler var. Hipermarketlere, Türkiye'nin bir Teksas olmadığını hatırlacağız’’ diye konuştu.

  ÜRETİCİLERİN alacaklarının dökümünü yaptıklarını anlatan Özmen, bu bilgileri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bildireceklerini, Rekabet Kurulu’na şikayet edeceklerini belirtti. Özmen, firmaların mağduriyetlerinin geçmişe dönük olarak telafi edilmesini daha sonra da konuyla ilgili yasa tasarısı hazırlanmasını istediklerini söyledi.

  Hiperlere savaş

  ÜRETİCİ firmaların aylardır, hipermarketlerden alacaklarını tahsil edemediğini belirten Özmen, devlerin bu paraları gecelik faizlerde değerlendirerek, haksız kazanç elde ettiklerini söyledi, ‘‘Hatta bir kaç günlük repodan elde ettikleri gelirlerle yeni marketler açacak kadar para kazanıyorlar. Bu fırsatçılıktır. Üretici firmalar ise pazarlarını kaybetme korkusuyla devleri şikayet edemiyor ya da yasal yollara başvuramıyor. Büyük marketler ise bu durumdan ve piyasalardaki durgunluktan yararlanıp ödemeleri iyice geciktirmeye başladı. Biz devlerden alacaklı olan üretici firmaların ve alacaklarının dökümünü yapıyoruz. Bilgileri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Rekabet Kurulu'na aktaracağız. Talebimiz ise alacakların geçmişe dönük faiziyle ödenmesi ve mağduriyetin giderilmesi’’ dedi.

  Türkiye Teksas değil

  ULUSLARARASI sermayeye ait dev alışveriş merkezlerinin kendi ülkelerinde asla gündeme bile getiremeyecekleri yöntemleri Türkiye'de uyguladığına dikkati çeken Özmen, ‘‘Türkiye'nin Texas olmadığını devlere hatırlatacağız. Artık bu başı boşluğa son verilmeli. Kimse başkalarının sırtına basarak para kazanmalı. Biz bu konuda bir yasa taslağı hazırlanarak, meclise sunulmasını da Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan istiyoruz’’ diye konuştu.

  ÜRETİCİ firmaların ciddi sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu belirten İTO Başkanı Ekrem Demirtaş ise geçtiğimiz hafta devlerin üst düzey yöneticileriyle görüştüğünü söyledi. Demirtaş, üreticilerin yaşadığı sıkıntıyı dile getirdiğini vurgulayarak, ‘‘Piyasadaki likidite sıkıntısı ve son yaşanan mali kriz bu durumu iyice körükledi. Üretici firmalar da aylardır hiperlerden parasını alamıyor, sıkıntı büyük. Bu durumun mutlaka çözülmesi gerekiyor. Ama biz öncelikle diyalogdan yanayız’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı