Ege Haberleri

  Papağan’la büyük vurgun

  Soner KOCAER (DHA)
  21.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir polisinin Antalya Emniyet Müdürlüğü ile ortak düzenlediği kopya kredi kartı operasyonunda, 6 ilde 25 kişi gözaltına alındı. Çete üyelerinin milyonlarca liralık vurgun yaptığı belirlendi.

  İzmir Emniyeti Bilişim Suçları Büro Amirliği ekipleri, Antalya polisi ile ortaklaşa kopya kredi kartı operasyonu düzenledi. Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Aydın ve Niğde’de eş zamanlı düzenlenen operasyonda, şu ana kadar 25 kişi gözaltına alındı. Antalya’da yakalanan Recep Eker, Mehmet Güler, Cem Kara, Ömer Dimi, Yılmaz Altıntaş, Abdullah Kaya, Osman Yılmaz, Mehmet Çeltikçi, Mithat Adaletli ve Tayfun Ağaoğlu adlı 10 zanlı operasyonun merkezi olan İzmir’e gönderildi.

  101 kart bulundu

  Zanlıların evleri ve işyerlerinde yapılan aramalarda kart kopyalamaya yarayan ve ‘papağan’ adı verilen 5 Encoder cihazı, içerisinde başkalarına ait kredi kartı bilgilerinin bulunduğu 101 kopya kart, 5 bin kişiye ait kart bilgisinin bulunduğu 3’ü dizüstü 5 bilgisayar, 6 pos cihazı ile çok sayıda şifrematik cihazı ele geçirildi.

  Akıl almaz soygun

  Zanlıların anlaşmalı işyerlerine gelen turistlerin alışveriş yaptıktan sonra verdikleri kredi kartlarını önce Encoder cihazıyla kopyaladığı, daha sonra içerisine entegre yerleştirilmiş şifrematiklerden geçirip bu sayede kartın şifresini öğrendiği, ardından kopyalanan kart bilgilerini plastik kartların manyetik alanlarına yükledikleri belirlendi. Daha sonra bu kartlarla para çekip vurgun yapan çete üyelerinin bir başka yöntem olarak da paravan şirketler kurup bu şirketler adına pos cihazı aldıkları ve kopya kartlarla buradan çekim yaptıkları ortaya çıktı. Polis olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü açıklarken gözaltı sayısının artacağı, Antalya’da 3 kişinin arandığı bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı