Ege Haberleri

  Pamukta tehlike

  Hürriyet Haber
  04.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Ticaret Borsası, ABD Tarım Bakanlığı'nın verdiği kredi yoluyla getirilen kalitesiz ürün için sanayiciyi uyardı, ‘‘‘Avantajına kanmayın, bizi mahvedecek’’ dedi

  DÜŞÜK faiz, uzun vadeli ABD kredisi GSM yoluyla Türkiye'ye giren ve ucuza satılan ürün, kalitesi dünyada tescilli Ege pamuğunu tehdit ediyor. İzmir Ticaret Borsası Başkanı Hasan Özmen, ‘‘ABD'li üretici ve ihracatçıyı korumak uğruna Türk çiftçisi feda ediliyor’’ dedi.

  Tarıma büyük darbe

  TÜRK tarımının iflas noktasına geldiğini, ithalatta gıda ürünü payının yükseldiğini, ihracatın azaldığını, toplumun beslenememe sorununun ortaya çıktığını kaydeden Özmen, ‘‘Giderek yaygınlaşan GSM kaynaklı krediler, can çekişen tarıma darbe vuruyor. Özellikle de pamukta durum çok ciddi’’ dedi.

  Ürün tarlada kalıyor

  EGE pamuğunun birinci elden sonrasının maliyet kurtarmadığı için tarlada çürüdüğünü hatırlatan Özmen, sanayicileri sözkonusu kredileri ‘‘çok iyi şartlarda temin edilmiş bir avantaj’’ olarak görmemeleri için uyardı, ‘‘Ne yazık ki bu yolla gelen pamuğu borsamızda bile görüyoruz’’ dedi.

  ÇİFTÇİLER İSYANDA

  Ege Çiftçiler Derneği Başkanı Hulusi Tanman, ABD Hazinesi garantisindeki kredi ile ithal edilen pamuğun haksız rekabete yolaçtığını önesürdü. Başta pamuk olmak üzere yerli üretimin zor durumda kaldığını belirtti. Yazısı 6. sayfada

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı