Ege Haberleri

  Pamukçuya darbe

  Necati MALDAR - Latif SANSÜR - Oktay ÇAYIRLI, (DHA)
  12.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  SÖKE ve çevresinde üç gün aralıklı olarak süren şiddetli sağanak yağmur nedeniyle hasat için gün sayılan binlerce dekarlık pamuk tarlası sular altında kaldı.

  Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, Söke Ovası’nda bu sezon 325 bin dekar pamuk ekildiğini dile getirdi, şunları söyledi:

  Zarar 8-10 milyon TL

  “Ovamızda  makinalı hasada geçildiği için tarladaki pamuklarımızın büyük bölümünü suni ilaçla açtırıldı ve makinalı hasada hazırlandı. Ancak bölgemize son üç gündür metrekareye yaklaşık 300 kilogram düşen yağmur pamuğu dalında bıraktı. Şu ana kadar henüz ovamızda yüzde 15’lik bir arazide pamuk hasadı yapılmıştı. Binlerce dekar pamuk yağışlardan ciddi zarar gördü. Ekonomisi pamuğa ve tarıma dayalı olan ilçemizde yağmurlarla gelen bu zararın faturası esnafımıza da dolaylı yansıyacağından faturasının daha da ağır olması kaçınılmaz. Bizim tespitlerimize göre ilk etapta ovamızdaki zararımız 8 ile 10 milyon TL arasında. Çiftçinin kredi borcu mutmlaka ertelenmeli.”

  Milas’ta da durum aynı

  Milas’ta da sağanak yağmur pamuk üreticisini vurdu. İlçeye üç günde metrekareye yaklaşık 140 kilogram yağmurun düştüğü öğrenilirken Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, şu görüşleri dile getirdi: “Yağmur bazı üreticilerimize büyük zararlar verdi. Özellikle pamukta büyük zarar var. Belki son 35 yılın en şiddetli yağışları oldu. Pamuk hasadına yakın bir zamanda yağan yağmur nedeniyle yüzde 50, belki de fazla zarar var. Çiftçimizin uğradığı zararın karşılanması veya en azından banka kredilerinin devlet eliyle ertelenerek çiftçiye yardımcı olunması gerekir. Ayrıca TARSİM’in yağışlardan dolayı meydana gelen bu zararları da sigorta kapsamına alması gerekiyor.”

  Bu yıl 300 çiftçinin yaklaşık 15 bin dekarlık alanda pamuk ektiğini ve yaklaşık 6 bin ton üretim beklediklerini dile getiren Atıcı, “Tarlalarda büyük hasarlar meydana geldi. Büyük oranda rekolte düşüşü bekliyoruz. Belki hiç toplanamayacak pamuklar da olabilir. Çünkü burada girilemeyecek araziler de var. Rekoltenin yanında pamukta bir de lekelenme oldu. Rengi beyazdan griye veya daha sarıya dönmüş durumda” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı