Ege Haberleri

  Pamuk fiyatı rekora koşuyor

  Mete Tamer OMUR, İZMİR
  05.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Arz talep dengesizliği tekstilin hammaddesi pamuk fiyatının bir yılda yüzde 130 artmasına yol açtı. Artış tüm dünyada yaşanırken, tekstilci üretimi teşvik edilmesini istiyor.

  ARZDA yaşanan sıkıntılar nedeniyle son bir yılda yüzde 130’un üzerinde artış kaydeden pamuk fiyatı, 6 TL’ye ulaştı. Bu sezon 488 bin ton civarında üretim bekleyen Türkiye, yaklaşık 1 milyon 300 bin ton pamuk tüketiyor.
  İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, dünyada pamuk temininde sıkıntının devam ettiğini belirterek, “Dolayısıyla mart ve nisan öncesinde piyasalarda rahatlama görülmüyor. Hatta temmuza kadar bu sıkıntı devam edebilir. Amerika ürettiği pamuğun neredeyse tamamını satmış durumda. Hindistan’ın iplik ihracatına getirdiği kota gibi birçok etken piyasalardaki hareketliliğin nedeni. Artık fiyatın nereye gideceğini tahmin etmek çok zor” dedi.

  Üretim artmalı

  ? Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Emre Kızılgüneşler, pamuk fiyatının tüm dünyada arttığını belirterek, “Bu geli  olduğunu, halen yaklaşık 400 bin ton olan üretimin 1.5 milyon tona çıkarılması için gerekli düzenlemeler hayata geçirilmesi gerektiğini kaydeden Kızılgüneşler, “Bu yapılırsa yıllık 2 milyar dolara yakın döviz Türkiye’de kalır” diye konuştu.

  Yılsonu durgunluğu

  ? İTB Borsa Ajanı İbrahim Öngünşen de, dış piyasalarda yıl sonu nedeniyle yaşanan durgunluğun iç piyasaya yansıdığını belirterek, “Yeni yılda ithal pamukların gelecek olması ve fiyatlarda bu gün için hissedilen doygunluk piyasada durgunluğa ve alıcının beklemeye geçmesine sebep oldu”diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı