Ege Haberleri

  Pamuğa veda raporu

  Hürriyet Haber
  09.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Pamuk fiyatlarının yükselmesi yüzünden tekstilci ile TARİŞ arasında başlayan tartışmalara Ticaret Borsası nokta koydu, rapor hazırladı.

  TEKSTİL sanayicisinin, pamuk fiyatlarının son dönemde tırmanışa geçmesiyle başlayan isyanı giderek sertleşirken, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Hasan Özmen, Sanayi ve Ticaret Bakanı Kenan Tanrıkulu'na bir rapor gönderdi, gelecek yıllar için uyarıda bulundu.

  FİYATLARIN düşük olduğu dönemde stok maliyetini üretici, çırçırcı ve TARİŞ'e yükleyen tekstilcilerin, fiyatlar dünya fiyatlarına yaklaştığında tepki gösterdiğini belirten Özmen, ‘‘Son beş yıldır pamuğu ucuza almaya alıştıkları için şimdi feryat ediyorlar'' dedi.

  PAMUK fiyatlarının yıllarca gerçek değerini bulamaması yüzünden üreticinin alternatif ürünlere yöneldiğini hatırlatan Özmen, ‘‘Gelecek yıllarda böyle sorun yaşanmayacak. Çünkü koşullar değişmezse üretici pamuk ekmeyecek ve tartışılacak ürün de kalmayacak'' dedi.

  Pamuğa veda raporu

  İZMİR Ticaret Borsası'nda son haftalarda pamuk fiyatlarında yaşanan artıştan rahatsız olan tekstil ve konfeksiyoncuların Tariş'i suçlamasıyla başlayan tartışmalar genişlerken, İzmir Ticaret Borsası sanayiciyi suçlayarak olaya yeni bir boyut getirdi. Borsa Başkanı Hasan Özmen, Sanayi Ticaret Bakanı Kenan Tanrıkulu'nun talebiyle hazırladığı Ege pamuğunun son beş yıllık seyrini ve bundan sonraki olası gelişmeleri içeren raporu Ankara'ya gönderdi.

  FİYATLARDAKİ artışın birliklerin ‘‘keyfi zamları'' olmayıp piyasa koşulları gerektirdiği için ortaya çıktığını kaydeden Özmen, 2000 yılında dünya genelinde arz daralmasının sözkonusu olduğunu, dolayısıyla fiyatların arttığını anlattı. ‘‘Üstelik Ege pamuğu aylardır dünya fiyatlarının gerisinde kalmış, üretici iki yıl aynı fiyata pamuk satmıştır. Girdi fiyatlarının yüzde 150 arttığı bir ortamda üretici bunu sineye çekmek zorunda kaldı'' diyen Özmen, kalitesiyle ünlü Ege pamuğunun hiç hak etmediği halde uzun süre düşük kalitedeki pamuklar kategorisinde kaldığını vurguladı. Ege pamuğu fiyatının, kalitede yanına bile yaklaşamayan Liverpool A endeks ve Memphis pamuğu fiyatının ortasında kaldığını kaydeden Özmen, şöyle devam etti;

  Fiyat makul

  ‘‘OYSA Ege pamuğunun eşdeğeri Avusturya pamuğudur. Bu pamuğun değeri de bugünkü kurla 815 bin liradır. İthalat durumunda Avustralya pamuğunun ancak üç ay sonra Türkiye'ye ulaşacağı dikkate alındığında, İzmir Ticaret Borsası'ndaki 825 bin liralık fiyat makuldür.''

  EGE pamuğunu istedikleri zaman, üstelik kalite konusunda hiçbir sorun yaşamadan elde etme şansına sahip tekstilcilerin fiyatların yükselmesinden yakınmaya hakkı olmadığını kaydeden Özmen, ‘‘Asıl sorun tekstil ve konfeksiyoncunun dünyanın sayılı pamuğunu beş yıl boyunca çok ucuza kapatmaya alışmış olmasından kaynaklanıyor. Fiyatların düşük olduğu dönemde stok maliyetini üretici, çırçırcı ve Tariş'e yükleyen sanayici, fiyatlar dünya fiylatlarına yaklaşınca tepki gösteriyor. Ancak görünen o ki, gelecek yıllarda bu tür tartışmalar pek yaşanmayacak. Çünkü koşullar böyle giderse üretici pamuk ekmeyeceği için ortada ortada tartışılacak ürün de kalmayacak'' diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı