Ege Haberleri

  Paket'e temkinli yaklaşım

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  30.09.2013 - 18:08 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketi için İzmir iş dünyası temkinli.

  Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, paketin iyi bir şekilde analiz edilmesi gerektiğini söylerken Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir Bölge Temsilcisi Mustafa Aslan, paketin Başbakan'ın elinde patlayacağını öne sürdü. CHP, ulusal ve laik Türkiye'nin paketlendiğini iddia etti. AK Parti ise ülkeye hayali korkularla demokrasinin gelemeyeceğini ve korkakların zafer anıtı dikemeyeceğini savundu.
  Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir Bölge Temsilcisi Mustafa Aslan, “Demokratikleşme paketi tam AKP'ye yakışan bir paket oldu. Bu toplumun beklentileri pakette yok. Aleviler adına zaten bir beklentimiz yoktu ama son zamanlarda cem evleriyle ilgili yasal düzenleme haberleri düşmüştü. AKP'nin böyle bir adım atmayacağını biliyorduk. Paket Başbakan'ın elinde patlayacak” dedi.

  İYİ BİR ŞEKİLDE ANALİZ EDİLMELİ
  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Herkesin yaşam tarzına saygıyı Türk Ceza Kanunu ile güvence altına alınması çok önemli bir konu. Kontrol sistemi ise bunu çıkarmak kadar önemli. Üniversitede isim değişikliği, Süryani Manastırı son derece olumlu. Hakların teslim edildiğini görüyoruz. Bunun iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekiyor. Kamuda başörtüsü serbestliği çıktı. Bunun da iyi bir şekilde analiz edilmesi şart” dedi.

  ULUSAL VE LAİK TÜRKİYE PAKETLENDİ
  CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, demokratikleşme paketini Islahat Fermanı'na benzeterek, ulusal ve laik Türkiye'nin paketlendiğini, Türkçe'nin farklı dil ve lehçelerden biri konumuna getirildiğini öne sürdü ve şunları söyledi:
  “Bu paket usulü bakımından sorunluydu. Demokrasi sürprizler rejimi değildir. Plan, program, açık tartışmalar rejimidir. Başbakan tüm ülkeyi bugün saat 11.00'da ekrana kilitleyerek, antidemokrat bir iş yaptı. Paket yasalar ve yönetsel düzenlemeler içeriyor. Bunlar sürpriz yapılacak konular değil. Bunlar geniş geniş tartışılacak konular. Bu açıdan antidemokratik özelliğini çok açık vurgulamak gerekir. İçerik bakımından da ikinci Islahat Fermanı'dır. 1856 yılındaki fermandan sonra 2013 ıslahat fermanı olarak tarihe geçecek. Ulusal ve laik Türkiye'yi paketledi. Ülkemizi dini ve etnik parçalara böldü. Ulusal dilimiz Türkçeyi farklı dil ve lehçelerden biri konumuna düşürdü. Dinci giyim ve davranışları Türk Ceza Kanunu korumasına aldı. ‘Ne mutlu Türk'üm diyene’ demeyi adeta suç haline getiren nitelikte bir nefret ve ayrımcılık tanımı getirdi. Türkiye'de karşı devrimin son hamlesi olarak tarihe geçti. Türkçe alfabe değiştirildi. Siyasette ve eğitimde ulusal dil ilkesi ortadan kaldırıldı. Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi, Süryani Manastırı ve Roman Enstitüsü toplumun belli kesimlerine sus payından öte bir anlam taşımıyor. Bu kesimler genel olarak ulusal ve laik değerlere sıkı sıkıya bağlı olan kesimler. Adeta onları susturmak için getirilmiş sembolik işler.”

  PKK BASKISIYLA YAPILMASI ZAAFİYET
  CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin demokratikleşme paketiyle dağın fare doğurduğunu belirterek, Siyasi Partiler Yasası'nda değişiklik yapılmamasıyla liderlik sultasının devam edeceğini ileri sürdü. Engin, “Herkes demokratikleşecek ama krallar seçeceğiz. İnanmak mümkün değil. Ana dilde özel eğitim tehlikeli bir iş. Başkalarının tekellerine kayabilir. Kolejler ve buna benzer yapılanmalar kötü niyetli organizasyonların eline geçebilir. PKK baskısıyla yapılması zafiyet. Ancak iyi yönleri de var. Hepimizin yıllardır ayrımcılığa karşı tutumun pakette yer alması iyi. Bunlar partimizin de savunduğu önemli şeyler” dedi.

  TÜRKİYE FABRİKA AYARLARINA GERİ DÖNECEK
  AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık, partisinin kurulduğundan bu yana değişimi ve dönüşümü planlı bir şekilde yaptığını belirterek, “Türk milleti fabrika ayarlarına geri dönecek. Bunu başkalarının bize dayatmasıyla değil dışardan müdahaleleri önleyecek ve ona zemin hazırlayacak sıkıntıları ortadan kaldırarak yapacak. Bu millet yüzyıllarca barış içinde yaşadı. Ancak bu milletin içine yanlış uygulamalarla anlayışlarla fitne sokuldu. Bunları başkalarının dayatmasıyla değil kendi öz idrakimizle ortadan kaldırırsak barışa katkı sağlamış oluruz. Aksi taktirde insanlar haklarını ararken canlarından mallarından mahrum olabilirler. Kapitalizm çok acımasız buna direnç göstererek kendi içimizdeki barışı tesis ederek yapılandırmamız gerekiyor” dedi.

  HAYALİ KORKULARLA DEMOKRASİ GELMEZ
  AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, demokratikleşme paketinin içeriğinin kimsenin beklemediği kadar dolu olduğunu belirterek, Türkiye'nin demokratikleşmenin önündeki korkuları kaldırması gerektiğini savundu. Şengül, “Bunu yaparsak özgürlük olur. ‘Arkasından şu gelir’ gibi hayali korkularla demokrasi gelmez. Ülkemizde tüm yaşam tarzlarının inanışların etnik milliyetlerin herkesin kendini ifade edebileceği bir alan yaratmak bu iktidarın görevidir. Yıllardır hep söylenir derler ki demokratikleşmenin önündeki engel Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası'dır. Pakette Seçim Yasası ile ilgili ciddi reformlar var. İnanıyorum ki ülkemizin hayal ettiği gelişmiş ülkelere imrendiği demokrasi ülkemize de yerleşmiş olacak. Ötekileştirmenin ve ayrıştırmanın olmadığı bir ülke olmasın diyorum” dedi.

  KORKAKLAR ZAFER ANITI DİKEMEZLER
  AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, “Değişimden korktular çekindiler, korkaklar zafer anıtı dikemezler. Biz yüzümüzü milletimize döndük. Bu ilk değil son da olmayacak. Dar bölge seçim sistemi, ana dilde propaganda, oy veren herkesin siyasi partilere üye olabilmesi, çok güzel gelişmeler. Özgürlük ve insan haklarının önünün açılması, kılık kıyafet serbestliğinin toplumdan olumlu tepki alacağını tahmin ediyorum. Paket daha açıklanmadan karşı çıkanlar hariç. Bu ilk değil son da olmaz. Toplumun talepleri doğrultusunda daha da iyileştirmeler yapılacak” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı