Ege Haberleri

  Özürlülerin Suna annesi

  Hürriyet Haber
  03.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BALIKESİR Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği Başkanı Suna Alptosunoğlu, hizmet anlayışıyla örnek oldu. Özürlüler için iş okulu açıp, kapatılmak üzere olan ilköğretim okullarındaki iki alt özel sınıf sayısını yediye çıkartan Alptosunoğlu, engellilerin umudu haline geldi.

  DERNEK başkanlığına 1989 yılında seçilen 4 çocuk, 5 torun sahibi Suna Alptosunoğlu, 55 üyesiyle gece gündüz çalıştı. 1990'da sekiz öğrenciyle eğitime başlayan Yunus Emre İş Okulu, bugüne kadar 46 mezun verdi. Eğitim gören öğrenciler, özel olimpiyatlarda büyük başarılara imza attı.

  OKUL yeni açıldığında engelli çocukları bulunan aileleri tek tek ziyaret edip kayıt yaptırmalarını istediklerini ancak olumsuz tepki ile karşılaştıklarını hatırlatan Alptosunoğlu, ‘‘Ancak, eğitim gören çocukların başarısını görenler artık bize daha sıcak bakıyor’’ dedi.

  HER iki okula da iş makinesi ve malzeme aldıklarını belirten Suna Alptosunoğlu, ‘‘Alt özel sınıfları tefriş ettik. Şimdi hedefimiz Balıkesir'e bir okul daha kazandırmak. Devlet engelliye sahip çıkmalı, doğum öncesi ücretsiz amino sentezi yapılmalı’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı