Ege Haberleri

  Özgüvene dönüş yolu açıldı

  Cevdet ŞEN, (DHA)
  27.09.2013 - 01:18 | Son Güncelleme:

  BERGAMA Ağır Ceza Mahkemesi’nden 8 yıl 4’er ay hapis cezası alan Dikili eski Belediye Başkanı Osman Özgüven ile 8 belediye çalışanı hakkındaki 4. Yargı Paketi Uyarlama davasında, 10’ar ay hapis cezası çıktı. Ceza ertelenirken Özgüven’e görevine dönmenin yolu açılmış oldu.

  Özgüven ve 8 belediye çalışanı, jeotermal şirketindeki araçların belediye geçirilmesi ve garaj ihalesindeki usulsüzlükler gerekçesiyle “ihaleye fesat karıştırmak” suçundan Bergama Ağır Ceza Mahkemesi’nce 4’er yıl 2’şer aydan toplam 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

  Özgüven cezayı Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nde temyiz etti. Ancak Yargıtay cezanın düzeltilerek onanmasına karar verince, Özgüven yurt dışına çıktı.

  8 belediye çalışanı ise cezaevine konuldu. Belediye başkanlığı düşürülen Özgüven’in yerine Yusuf Altıparmak seçildi. Belediye çalışanları Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 4. Yargı Paketi kapsamında “kamu zararı oluşmadığı” gerekçesiyle serbest bırakıldı. Ayrıca Özgüven ve 8 belediye başkanı hakkında Bergama Ağır Ceza Mahkemesi’nde uyarlama davası açıldı. Mahkeme Özgüven ve belediyle çalışanının davalarını 10 aya düşürdü ve geri bırakılmasına karar verildi. Böylece Özgüven’e bir yılın altında ceza aldığı için belediye başkanlığı görevine dönüş yolu da açılmış oldu.

  TEŞEKKÜR ETTİ

  Duruşma çıkışında konuşan Dikili Belediyesi eski Başkanı Osman Özgüven, kendilerine destek veren herkese teşekkür edip, “Dava süresince suçsuz olduğumuza inanarak ve sizden aldığımız destekle duruşmalara girdik, yasa değişikliği ile suçsuz ilan edildik. Bu yasa sadece bizim için değil bizim gibi aynı kaderi paylaşan ve yargılanan diğer belediye başkanlarını kurtarmak için çıkarıldı. Yine de daha önce alınan hapis cezalarının bozularak serbest kalmamız bizi mutlu etti. Bundan sonra avukatlarımız Danıştay’a başvurarak görevime iade edilmemi isteyecek” dedi.

  BÜYÜK DESTEK

  Özgüven’e konuşmasının ardından kendisini desteklemeye yaklaşık 500 kişi alkış tutup, “Halkçı başkan” “Dikili’nin mimarı” sloganları atarak sevgi gösterisinde bulundu. Özgüven’e, destek verenler arasında CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, CHP İl Başkanı Ali Engin CHP eski Genel Başkanı Murat Karayalçın, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, CHP İzmir eski Milletvekili Hakkı Ülkü ve CHP’li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ile İsveç parlamentosundan iki millet vekili de yer aldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı