Ege Haberleri

  Özgür çocuklar yelken açıyor

  Doğuş Esat BERME / MARMARİS, (DHA)
  04.07.2012 - 10:13 | Son Güncelleme:

  Marmaris’te faaliyet gösteren Phonıx Yatçılık tarafından 2003 yılından bu yana düzenlenen “Kids for Freedom” (Çocuklar için Özgürlük) projesi, bu yıl 10. kez start alıyor.

  Netsel Marina ana sponsorluğunda dünyanın farklı ülkelerinden yaklaşık 60 cocuk, 7 Temmuz'dda Fethiye'den güney Ege'nin mavi sularına yelken açacak ve bir hafta sonra Netsel Marina'ya ulaşacak.
  İlk olarak 2003 yılında Phoenix Yatçılık tarafından düzenlenen organizasyonda dünyanın her köşesinden sosyal engelli (anne ve babası olmayan) yaklaşık 750 çocuk bugüne kadar Güney Ege'nin maviliklerinde yelken açtı. Proje bu yıl da Almanya, Macaristan, Avusturya, Rusya, Romanya, Polonya, Lübnan ve Türkiye'den yaklaşık 60 çocuğun katılımıyla 7 Temmuz'da Fethiye'den 10 tekne ile başlayacak.


  Phonix Yatçılık sahibi Avusturyalı Bernhard Blaha, bu çocukların anne-baba eksikliğini bir haftalığına da olsa unutturmak istediklerini belirtti. Blaha, “Biz bu organizasyonu her yıl tam para kazanacağımız sezonun ortasında gerçekleştiriyoruz. Çocukları önce para kazanıp düşük sezonda denize çıkartmak istemiyoruz. Onlara tam anlamıyla bir tatil yaşatarak bu tatil sırasında farklı ülkelerden, farklı kültürlerden çocukların kaynaşmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Bir yıl boyunca yaşadıkları hayattan onlar çıkartıp denizlerde kendilerini bulmalarını sağlamak istiyoruz” dedi.


  Projenin ana sponsorlarından Netsel Marina'nın Müdürü Zafer Ergül de, bu seyrin çok anlamlı olduğunu belirterek, “Her gün marinadan binlerce tekne seyre çıkıyor. Ama bu 10 tekne başka bir anlam taşıyor. Biz sosyal sorumluluklarını bilen bir işletme olarak bu projeye destek vermekten çok mutluyuz” dedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı