Ege Haberleri

  Oyuncak Müzesini kuruyoruz

  Hürriyet Haber
  10.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Konak Belediyesi’nin Oyun ve Oyuncak Müzesi’ne bağışçılardan gelen oyuncakları ayıran danışma kurulu sergilenecek oyuncakları belirliyor.

  KONAK Belediyesi İzmir’de ilk Oyun ve Oyuncak Müzesi hazırlıklarını tamamladı. Bağış yapan vatandaşlardan gelen yüzlerce oyuncağın ayırımını yapmak için toplanan danışma kurulu sergilenecek oyuncakları belirliyor.
  Uluslararası ses
  Dünyaca ünlü seramik sanatçısı Ümran Baradan’ın bağışladığı Varyant’ta yer alan müzede Türk çocuklarının oynadığı oyuncakların sergileneceğini açıklayan Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, İzmir’in bu müzeyle uluslararası alanda sesini duyuracağını söyledi.
  Önümüzdeki günlerde hizmete girecek Oyun ve Oyuncak Müzesi için bağışlanan oyuncak seçiminde sanat tarihçileri, eğitimciler, çocuk oyuncakları konusunda uzmanlardan ve koleksiyonerlerden oluşan danışma kurulu üyelerinin çalışması ise sürüyor.
  Bağışlardan gelen tahta arabalar, küçük askerler, minyatür at, araba, gemiler, topaçlar, yoyolar, 60’lı yıllardan kalma bebekler, müzenin vitrinlerini süsleyecek.
  Heykeller olacak
  Müze konseptine uygun olarak oyuncak tarihine göre Türk çocuklarının oynadığı oyuncaklar ön planda olmak üzere oyuncakların belirlendiğini vurgulayan Başkan Tartan, müzenin bahçesinde Şirinler, Tom ve Jerry, Mickey Mouse, Tweety, Buggs Bunny, Keloğlan, Pinokyo ile Nasrettin Hoca gibi masal kahramanlarının büyük boy heykellerinin yer alacağını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı