Ege Haberleri

  Otoyolda inatlaşma

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karayolları, projeye aykırı yapılıp taşırılan Aydın Deprem Kriz Merkezi inşaatını dozerle durdurdu. Buna kızan Belediye Başkanı Aksu da dozeri mühürledi

  AYDIN Valiliği'nin, otoyol girişinde yaptırdığı Deprem Kriz Merkezi inşaatı, projeyi üstlenen belediye ile Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü'nü karşı karşıya getirdi. Karayolları, inşaatın sınırı ihlal ettiği ve projeye aykırılı olduğu idodiasıyla belediyeye 465 milyon lira ceza kesti.

  Belediyeden rest

  DEVLET Bakanı Yüksel Yalova'nın temel attığı törenden sonraki ceza krize neden oldu. Merkez inşaatını sürdüren Aydın Belediyesi, otoyol kenarındaki tel örgüleri kaldırıp, güvenlik duvarı çekti, Karayolları'nın uyarılarına rağmen çalışmayı sürdürdü.

  Engelleme girişimi

  KARAYOLLARI da, belediye hakkında suç duyurusunda bulundu, çalışmanın durdurulması için mahkemeye başvurdu. Ancak çalışmalar sürdürülünce Karayolları, inşaat sahasına dozer sokarak engellemede bulundu. Bunun üzerine Başkan Hüseyin Aksu, dozeri mühürledi.

  Projeye uyulmuyor

  AKSU, ‘‘orman kanunu uygulamakla’’ suçladığı Karayolları Bölge Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulunacağını bildirdi. Karayolları 2. Bölge Müdürü Turgay Çimen ise olayların merkez inşaatıyla ilgisi olmadığını, belediyenin kendi çizdiği projeye uymadığını öne sürdü.

  Otoyolun banket bölümüne kadar dayanan Kriz Merkezi'nin koruma duvarı, Belediye ile Karayollarını karşı karşıya getirdi. Karayolları'nın inşaat alanına çalışmaları engellemek için gönderdiği dev dozer, başkan Aksu tarafından mühürlendi.

  AKSU TEPKİLİ

  Sabote ediyor

  BELEDİYE Başkanı Hüseyin Aksu, ‘‘Karayolları Bölge Müdürü çalışmalarımızı sabote ediyor. Bu tesis Aydın Belediyesi'nin değil. Biz inşaatın yapımını üstleniyoruz. Tesisi valilik yaptırıyor. Çalışmalarımızı engellemek için koca dozeri gönderdiler. Böyle saçmalık olmaz. Tesis için milyarlık yatırım yapıldı. Şimdide kriz yaratıyorlar’’ dedi.

  KARAYOLLARI

  Kural tanımıyor

  KARAYOLLARI 2. Bölge Müdürü Turgay Çimen ise konunun saptırıldığını öne sürerek, ‘‘Bizim merkez inşaatıyla ilgimiz yok. Belediyenin, bize verdiği projeye uygun çalışma yapmasını istiyoruz. Projeye göre, çekilecek koruma duvarının sınırı, bazı yerlerde yolun 5 metre, bazı yerlerde de 9 metre gerisine taşınacaktı. Şu anda çekilen koruma duvarı, otoyolun banket görünen kısmı. Bu da yolun ortası demektir. Bu duvar otoyolun fiziki yapısını tehlikeye sokmaktadır. Erişme kontrollü yollarda güvenlik ön plandadır. Buralarda, telefon hattı çalışmalarına dahi izin vermiyoruz. Belediye kural tanımamakta ısrar ediyor. Benim görevimi yapmam orman kanunu uygulamaksa, görevimi yapmakta ısrar edeceğim’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı