Ege Haberleri

  Otoyol tamam hızlı tren bu yıl

  Burcu TANER-Taylan YILDIRIM, (DHA)
  28.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir-İstanbul arasını 3 saate indirecek otoyolun temel atma töreninde, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hızlı tren inşaatına da bu yıl başlanacağını söyledi.

  İzmir-İstanbul arasını 3 saate indirecek 6.5 milyar dolarlık otoyolun İstanbul- Gebze bölümünün ardından İzmir ayağının da temeli atıldı. Hükümetin İzmir temsilcilerinin adeta çıkartma yaptığı Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, milletvekilleri ve iş dünyası temsilcileri ile bine yakın vatandaş katıldı. Bakan Yıldırım, toplam 377 kilometrelik projenin dünyada 4’ncü, Avrupa’da en büyük proje olduğunu söyledi. Bakan Yıldırım, 6 Türk firmasının yükleniciliği üstlendiğini de hatırlattı.

  Yüksek hızlı tren

  İzmir-İstanbul Otoyolu’ndan sonra Ankara’ya ulaşımın da 3 saate ineceği haberini de Cumhuriyet Meydanı’ndan veren Yıldırım, “Şimdi size çok önemli bir müjde veriyorum; Otoyol tamam, temelini atıyoruz. Bu sene Ankara-İzmir yüksek hızlı tren inşaatına da başlıyoruz. İster İstanbul, ister Ankara üç saat. Bu işler bitince İzmir’in durumu daha farklı olacak. İzmir, gittikçe ekonomisiyle, ticaretiyle, kültürü ve turizmiyle farkını ortaya koyacak. Çünkü ulaşırsanız o yer sizindir. İzmir’e ulaşamazsanız, İzmir’e hizmet etmiş sayılmazsınız” diye konuştu.

  Çandarlı’ya liman

  İzmir Limanı’nın yük ve yolcu olarak ikiye ayrıldığını kaydeden Bakan Yıldırım, “Şimdi artık İzmir’in büyük bir limana ihtiyacı var. İzmir limanı şehir içinde kaldırmıyor. Onun için Çandarlı’ya Avrupa’nın 10 büyük limanından birini yapıyoruz. Bunun da ihalesini yapıyoruz. 10 milyon tonluk limanı Kuzey Ege’ye kazandırıyoruz” dedi. Yıldırım, Güzelbahçe’ye de bir balıkçı barınağı yapacaklarını da sözlerine ekledi.
  Konsorsiyum adına konuşan Oğuz Çarmıklı, projeyi söz verdikleri gibi 5 yılda bitireceklerini belirterek tarih ve doğal çevrenin korunması için de gereken tüm özeni göstereceklerini vurguladı.

  TEKNİK BİLGİLER

  Proje 377 kilometre otoyol ve 44 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 421 kilometre uzunluğunda. 3 kilometre uzunluğunda bir asma köprü, toplam 18 bin 212 metrelik 30 viyadük, toplam 7 bin 295 metre uzunluğunda 4 tünel, 209 tane köprü, 18 tane gişe alanı, 5 tane oto
  yol bakım işletme merkezi, 7 tane servis alanı ve 7 tane park alanı yer alıyor. Proje Nurol -Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel- Göçay firmalarından oluşan konsorsiyum tarafından 5 yılda hayata geçirilecek. İşin süresi yapım ve işletme ile birlikte 22 yıl 4 ay olarak ön görülüyor.

  KİMLER KATILDI?

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Ak Parti İzmir Milletvekilleri Tuğrul Yemişçi, Taha Aksoy, Erdal Kalkan, İsmail Katmerci, İbrahim Hasgür, Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye
  Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turan, İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) Başkanı İlknur Denizli, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı Başkanı Yılmaz Temizocak, Ak Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı