Ege Haberleri

  Otomotivcilerin gözü Gaziemir’de

  Burcu TANER / HÜRRİYET
  23.09.2013 - 01:46 | Son Güncelleme:

  Bu yıl 8’inci kez düzenlenecek olan İzmir Autoshow da mermer ve gelinlik fuarları gibi Gaziemir’deki yeni fuar alanını bekliyor. Alan genişlerse otomotiv firmalarının yanı sıra bu sektörden beslenen 200 iş kolu da katılacak.

  İZMİR, 22-27 Ekim tarihleri arasında dev bir fuara daha ev sahipliği yapacak. İZFAŞ, Otomotiv Distribütörleri Derneği ve Ege Otomotiv Derneği işbirliğinde bu yıl 8’inci kez düzenlenecek İzmir Autoshow-Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar Fuarı, sektörü İzmir’de buluşturacak.

  Organizasyon için geri sayım sürerken, EGOD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İduğ, fuarın geleceğine ilişkin düşüncelerini paylaştı. Gaziemir’in devreye girip fuar alanının genişlemesiyle birlikte önemli atılımlar yapacaklarını kaydeden İduğ, şu ana kadar yapılan fuarlarda 3 hol kullanıldığını ancak talep arttığı için bu yıl 4’e çıkardıklarını dile getirdi.

  Otomobiller, büyük ticari araçlar, yedek parça üreticileri ve nostaljik otomobillerin yer alacağı fuarda eğitim seminerlerinin de olacağını kaydeden Mustafa İduğ, “Bu yılki fuarda emniyeti kemerinin önemi, alkollü veya cep telefonuyla araba kullanımı gibi konularda uygulamalı, simülatörler yardımıyla eğitimler verilecek. 6 gün sürecek fuara 100 bin kişinin gelmesini bekliyoruz” dedi.

  Yan sektörler de olacak

  Büyükşehir Belediyesi’nce Gaziemir’de inşa edilen yeni fuar alanını otomotivciler olarak dört gözle beklediklerini de dile getiren EGOD Başkanı, “Talep arttıkça İzmir’de otomotiv üreticilerinin önemli bir kısmını yer darlığından dolayı fuara getiremiyoruz. Yeni fuar sayesinde bunu çözeceğiz. Ayrıca fuar için İzmir’le sınırlı kalmayıp Ege’nin tamamını getireceğiz. Otomotiv sektörü için boyadan deriye

  200 meslek grubu harekete geçiyor. Yeni fuarda bunların stantlarına da yer vereceğiz” diye konuştu.

  Canlı otomobil imalatı

  Fuara cazibe katmak için ilginç projeler geliştirdiklerini de aktaran İduğ, “Büyük bir otomobil üreticisinden talebimiz oldu. Yeni fuar alanı gerçekleşince orada bant kurarak bir otomobilin başlangıcından montajına yapımıyla ilgili tüm aşamalarını göstermek istiyoruz. O alanı mevcut fuar alanında yaratamadığımız için gerçekleştiremiyoruz. Bunun için ayrılacak metrekare belli olursa büyük otomobil üreticilerinden biriyle el sıkışarak fuarı daha cazip hale getireceğiz. Teklifi yaptım, beğenildi. Bir otomobilin nasıl yapıldığını bu fuarda göstermek istiyoruz. Bunu 6 gün değil, hafta sonuna denk gelen 2 gün 11.00-12.00 arasında yapacağız. Her 56 saniyede bir otomobil yapıldığı iddiasını ziyaretçilerimize canlı gösterme fırsatı bulacağız” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı