Ege Haberleri

  Otomotiv sektörü 2010’dan endişeli

  Hürriyet Haber
  10.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Otomotiv sektörü temsilcileri Çeşme’de buluştu. Umutlarının kırıldığını söyleyen EGOD Başkanı İduğ, satışların yüzde 30-35 düşeceğini öne sürdü.

  EGE Otomotiv Derneği (EGOD) Başkanı Mustafa İduğ, “Otomotiv, 166 sektörü etkiliyor. 2010 yılında satışlar yüzde 30-35 oranında düşecek. Tedbir alınmaz ve destek gelmezse ciddi sıkıntılar olur” dedi. Çeşme Sheraton Oteli’nde düzenlediği “Otomotiv Buluşması”nda sektör temsilcilerini bir araya getiren EGOD, sorunları masaya yatırdı. Hurda indirimi ve vergilerin ağırlıklı olarak tartışıldığı toplantıda, sektörün 2010 yılı beklentilerinin iyimser olmadığı ortaya çıktı.
  Ekonomiye katkı
  Buluşmaya ev sahipliği yapan İduğ, vergi indirimi ile hareketlenen sektörün ekonomiye büyük katkı sağladığını vurgulayarak, “30 Eylül’de sona eren ÖTV indiriminin ardından satışlar bıçak gibi kesildi. 2010 yılında araç satışının 100 bin adet düşmesi öngörülüyor. Satışların yaklaşık yüzde 30-35 oranında düşmesi, sektörde ve ülke ekonomisinde ciddi sıkıntı yaratacak” diye konuştu.

  KALICI ÖNLEMLER

  Kalıcı ÖTV indiriminin akılcı politika olacağını vurgulayan İduğ, “Hükümetten daha uzun soluklu düzenlemeler bekliyoruz. Vergi ve hurda indirimi gibi kısa süreli çözümlerden çok kalıcı indirimler yapılması şart” dedi. Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı Tiryaki de, vergi oranlarının OECD ülkeleri seviyesine indirilmesi gerektiğini söyledi.

  Yeni Subaru’lar iddialı geliyor

  JAPON endüstri devi Fuji Heavy Industries tarafından üretilen Subaru, yeni modellerini İzmir Autoshow’da otomobil meraklılarıyla tanıştırdı. 12 Kasım’a kadar açık olacak fuarda, Türkiye’de satışa sunulan beşinci nesil Yeni Subaru Legacy’yi ve Crossover segmentinin öncüsü Yeni Outback, İzmirli Subaru severlerle buluştu.  Bayraktar Grubu, Subaru standını ziyaret edenlere ay sonuna kadar anahtar teslimi fiyatlarda Impreza’da bin, Forester’da 2 bin TL avantaj sağlıyor. Japon endüstri devi Fuji Heavy Industries tarafından üretilen ve 13 yıldır Subaru Marka Direktörü Murat Gürünlü, yeni modellerde iddialı olduklarını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı