Ege Haberleri

  Otobüs şöförlerine şiddete tepki

  Utku BOLULU İZMİR (DHA)
  18.01.2015 - 01:13 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de belediye otobüs şoförlerine bir hafta içinde yapılan altı saldırının ardından DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası'nın öncülüğünde düzenlenen tepki yürüyüşüne yüzlerce şoför, eşleri, çocukları, işçilerin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir milletvekilleri, ilçe başkanları, DİSK Başkanı Kani Beko katıldı. Başkan Aziz Kocaoğlu Vali ve Emniyet Müdürü'nden suçluları bir an önce bulmalarını talep etti.

  Belediye otobüs şoförlerine yönelik saldırılara tepki için düzenlenen yürüyüş Konak Pier Alışveriş Merkezi önünden Büyükşehir Belediye binasına kadar gerçekleşti. Yürüyüşte üzerinde 'Sopa değil can taşıyoruz', 'Bizim canımız kime emanet?', 'Babama dokuma' yazılı pankartlar taşındı. Topluluk sık sık "İzmir uyuma şoförüne sahip çık", "Şoföre uzanan eller kırılsın" sloganları attı. Yürüyüş kortejinde en önde şoförlerin çocukları, arkada ise belediye başkaları, milletvekilleri yer aldı.
  Otobüs şöförlerine şiddete tepki
  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yaptığı konuşmada ahlaksız oyun içersinde olduklarını söyledi. Kocaoğlu, "Komplo teorilerine yaşam boyu inanmadım. Hep emekten işçiden örgütlü mücadeleden yana oldum. Cumartesi gününden itibaren her gün bir ESHOT şoförü darp edildi. Bunda nasıl bir art niyet aramazsınız? Nasıl bu olayı organize edenlere ahlaksız demezsiniz" dedi.
  Belediye otobüs şoförlüğünün onurlu ve zor bir meslek olduğunu, her gün araçta 50-150 arasında değişen sayıda can taşındığını belirten Kocaoğlu, kutsal bir görev yaparken ahlaksız saldırılara uğradıklarını söyledi. Her şeye rağmen sükuneti, soğukkanlılığı koruyacaklarını belirten Kocaoğlu "Bugüne kadar soğukkanlılığınızı koruduğunuz için teşekkür ediyorum. Haklıyken, suçumuz günahımız yokken haksız duruma düşmeyeceğiz. İzmirlilerden de dileğimiz var. Otobüste vandalizme, örgütlü ahlaksızlığa dur demek zorundadır. Hiçbir çapulcu halkın karşısında duramaz. Nifak tohumları ekmek isteyenlere, organize operasyonlar yapmak isteyenlere karşı birlik içinde, sımsıkı birbirimize kenetlenerek küçük hesaplar peşinde olmadan ana hedefe ilerlemeye, kendimizi adayarak çalışmak zorundayız" dedi.
  Otobüs şöförlerine şiddete tepki
  Kocaoğlu, kendisinin ve darp edilen belediye otobüs şoförlerinin İzmirliler tarafından sahip çıkılmayı istediklerini söyledi. Kocaoğlu "Otobüslere binerek provokasyon amacıyla halkı kışkırtmaya çalışanlar var. Bu adi, şerefsiz oyunu
  İzmirli kabul etmiyor. İzmir bu provokasyonlara en onurlu ve şiddetli yanıtı verecektir. Son olaylarda otobüsten iniyor, garaja saldırılıyor. Bu işte bir oyun, ahlaksızlık var. Ergeç ortaya çıkaracağız. Ahlaksızlığın hesabını soracağız. Farklı yerlerde kumpas kuranların oyunlarını bozacağız" dedi.

  Kocaoğlu, bir de çağrıda bulundu. Vali, Emniyet Müdürü ve devlet temsilcilerinden, kamu görevi yapan şoförlerine sahip çıkmalarını, yani görevlerini yapmalarını talep ettiğini belirten Kocaoğlu "Kamu düzeni sağlayanların kamu görevi yapanlara sahip çıkmaları en başlıca görevleridir. Acil olarak suçluların adalet önüne çıkartılması gerekmektedir. Bu görevi yapıp yapmadıkların izleyeceğiz. Yaparlarsa teşekkür edeceğiz. Yapmazlarsa eleştirimizi en şiddetli şekilde bildireceğiz" dedi.
  Otobüs şöförlerine şiddete tepki
  DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, 2014 yılında 85 şoförün darp edildiğini söyledi. Ak Partililerin aktarmalı ulaşımın saldırıların nedeni iddiasının doğru olmadığını belirten Sarı, "84 darp edilen şoförden 60'ı aktarmalı sistemden önce bu olayı yaşadı. Organize olduğuna inanmak istemiyoruz. Ancak, taksilerle otobüsleri takip edenler ellerinde demir çubuk, palalarla saldırıda bulundu. Bu durum organize olduğu şüphesi uyandırdı" dedi.
  DİSK Genel Başkanı Kani Beko, şoförlere yapılan saldırıları kınadı. Beko "Son dönemlerde arkadaşlarımıza yapılan saldırıları yapanları uyarıyorum. Saldırılar böyle devam ederse, kim hangi dilden anlarsa o dilden anlatmasını biliriz" dedi. Beko da Vali ve Emniyet Müdürü'nü saldırılarla ilgili suçluların bulunması için göreve çağırdı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı