Ege Haberleri

  Otobüs isyanı büyüyor

  Hürriyet Haber
  12.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ege-Koop’un Menemen Seyrek’te kurduğu en büyük bahçeli konut projesi Villakent’in sakinleri, şehir merkezine belediye otobüs seferlerinin konulması için eylem yaptı.

  Villakent alanında ellerinde “Vergimizi ödüyoruz. Otobüs hakkımızı istiyoruz”, “Tüm hizmetleri eşit almak için oy verdim, otobüs istiyorum” pankartlarıyla eylem düzenleyen Villakentliler, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ESHOT Genel Müdürlüğü’nü göreve çağırdı. İzmir’e değer katan ve örnek uydukent modeliyle şu anda 1000’e yakın kişinin yerleştiği Villakent’in ulaşım sorunu, mahalle sakinlerini çileden çıkarttı. Ege-Koop’un Menemen’deki “çağdaş yaşam durakları”ndan Villakent sakinleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırlarında yer alan Villakent Mahallesi’nden şehir merkezine otobüs seferlerinin başlatılması için eylem yaptı.
  Çağdaş ulaşım hakkımız
  Ellerinde “Çağdaş ulaşım hakkımız”, “Sayın Kocaoğlu LÜTFEN sesimizi duyun, otobüs seferlerimizi başlatın”, “Alsancak’a, Mavişehir’e, Urla’ya var. Villakent’e niye yok ? Otobüs istiyoruz”, “Vergimizi ödüyoruz. Otobüs hakkımızı istiyoruz”, “Tüm hizmetleri eşit almak için oy verdim, otobüs istiyorum”, “Her ilçeye, mahalleye, köşe bucak her yere otobüs verdiniz, Villakent’te NEDEN tereddüt ettiniz?...” pankartlarıyla seslerini duyurmak isteyen Villakent sakinleri, otobüs seferlerinin başlamaması halinde eylemlerine İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde de devam edeceklerini söyledi.  Villakent’te oturan yüzlerce Villakent sakini adına konuşan Ege-Koop Yönetim Kurulu üyesi Zehra Ersaçan “Biz yıllardır burada yaşayan Villakentliler olarak, İzmir’de yaşayan her yurttaş gibi ödevlerimizi yerine getiriyoruz; Emlak Vergisi dahil, her türlü vergimizi veriyoruz. Çağdaş bir kentin en önemli yurttaş haklarından biri olan toplu ulaşım olanaklarından yararlanma yönündeki talebimizi; muhatabımız İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve ilgili kurumlarına pek çok kez ilettik. Tüm altyapı çalışmaları, Ege-Koop’un ve Villakent ortaklarının olanaklarıyla yapılan bu çağdaş dünya kentini, varış noktaları kent merkezi olan bir otobüs hattının durağı olarak bile görmemek, sadece Büyükşehir Belediyesi’nin değil tüm İzmir’in ayıbıdır” dedi.
  İmza topladılar
  Villakent sakinlerinin mahallelerine otobüs gelmesi için topladıkları imzaları belediyeye ilettiklerini ama sorunlarına hiçbir çözüm yolu bulamadıklarını belirten Muhtar Sevgi Zengin, “Çalmadığımız kapı kalmadı” diye konuştu.
  Zengin, “Okullar açılacak, çocuklarımız okullarına ve dershanelerine nasıl gidecekler? Bizler işimize, pazara, resmi işlerimizi takip etmeye otostop yaparak mı gideceğiz? Artık, çağdaşlığıyla övündüğümüz İzmir’in Büyükşehir Belediye Başkanı’nı bu soruna bir neşter vurmaya davet ediyoruz” dedi. Belediyeden alınan oturma raporlarının altında “Oturma raporunu alanların belediye hizmetlerinden yararlanmasına sakınca yoktur” ibaresinin yer aldığını hatırlatan Ege-Koop Yönetim Kurulu üyesi ve Villakent sakini Sadi Geçim, “Belediye başkanları imzalarının arkasında dursunlar ve halkın her kesimine eşit hizmet getirsinler” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı