Ege Haberleri

  Osmanlı Harem’i Bodrum’da

  Nilüfer KANDIRMIŞ BODRUM, (DHA)
  27.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde 7. Uluslararası Bale Festivali’nin üçüncü gösteriminde, Antalya Devlet Opera ve Balesi sahne aldı. Türk tarih ve kültürüne bale çalışmalarıyla katkılarda bulunan Merih Çimenciler’in koreograflığını yaptığı "Harem" adlı bale, izleyenleri büyüledi.

  Osmanlı İmparatorluğu’nun en parlak dönemlerinden bir kesiti, bale adımlarıyla anlatan ve bu konudaki tek Türk balesi olma özelliğini taşıyan yapıtı yaklaşık bin 500 sanatsever izledi. Osmanlı İmparatorluğu’ndaki saray ve harem geleneğinin anlatıldığı, entrika ve aşkların da yer aldığı eser, sanatseverler tarafından büyük beğeni kazandı.

  En parlak dönem

  Balede, kendi iktidar hırsı yüzünden oğlunu bile gözden çıkaran Kösem Sultan’ın hayatı, Padişah’ın Gülbeden’e duyduğu aşk, haremdeki kadınların yaşantıları ve Osmanlı İmparatorluğu’nun en parlak dönemleri anlatıldı.

  Osmanlı Usul Müziği seçkilerinden örnekler eşliğinde sunulan ve iki perdeden oluşan gösteri büyük beğeni topladı, izleyenleri Osmanlı dönemlerine götürdü. Oyunda kanun ve ney gibi etnik sazlarla Hacı Arif Bey ve İsmail Dede Efendi’nin müziği kullanıldı.

  7. Bodrum Uluslararası Bale Festivali 29-30 Ağustos 2009 tarihlerinde Marsilya Devlet Balesi’nin "Somewhere" isimli gösterisi ile sona erecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı