Ege Haberleri

  Ortak şirket kuralım

  Hürriyet Haber
  01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Piriştina’dan İzmirli işadamlarına Fuar projesi için sürpriz çağrı:

  BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, iş çevreleriyle zaman zaman anlaşmazlığa neden olan ihtisas fuarları konusunda sürpriz bir adım attı. Piriştina, işadamlarına çağrıda bulundu, ‘‘Oda ve derneklerin ortak olacağı bir şirket kuralım. Aynı çatı altında, proje için son kararı verip, birlikte finansmanı karşılayalım’’ dedi.

  PİRİŞTİNA, tamamen iş çevrelerini ilgilendiren ihtisas fuarları projesiyle ilgili son kararı, yeni organizasyonla yine onların vermesi gerektiğini söyledi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın da yeni organizasyonda yer alacağını söyleyen Piriştina, oda ve derneklerle birlikte ihtiyaçları belirleyip kısa sürede somut adımlar atabileceklerini belirtti. İş çevrelerinin bugüne kadar Fuar'le ilgili katkılarının sınırlı olduğunu belirten Piriştina, ‘‘Artık, ellerini taşın altına sokmalarının zamanı geldi’’ dedi.

  FUAR için 3 seçenek bulunuyor. İhtisas fuarlarının tümünün Çiğli veya Gaziemir'de yeni alana kaydırılması. Kitap, hobby gibi kent merkezinde açılması gerekli olanların Kültürpark'ta düzenlenmesi. Otomotiv, asansör, yapı gibi sektörel fuarların yeni alana taşınması veya tümünün Lunapark'ın yerine yapılacak kapalı yerde gerçekleştirilmesi.

  İTO BAŞKANI DEMİRTAŞ:

  Seve seve yaparız

  İZMİR Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, öneriyi son derece olumlu bulduklarını söyledi. Demirtaş, İzmir'in fuarlar kenti olduğunu hatırlattı, şunları söyledi:

  ‘‘Biz bu öneriyi aldığımızda (Ne yapabiliriz) başkana yönelttik. Ancak fuarın sürmesi sebebiyle detay görüşmeye geçemedik. TOBB Başkanı Fuat Miras da (Üzerimize düşeni yaparız) dedi. Bize göre mevcut fuar projesi çok iyi. Kültürpark'ın Mürselpaşa Caddesi yönünde altı otopark olan dıştan kullanılabilecek yapılarla ihtisas fuarları bu bölgede yapılabilir. Ancak, tarım, mermer, inşaat gibi açık alan ihtiyacı olan fuarlar için ikinci bir alana ihtiyaç var. Burası da İnciraltı, Gaziemir veya Çiğli olabilir. Başkan Piriştina bunu Çiğli olarak düşünüyor. Bize göre de olumlu. Fuardan sonra bu konuda detay görüşmelere geçeceğiz.’’

  EBSO BAŞKANI AKKAN:

  Geç kalmış davet

  EGE Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Akkan, Piriştina'nın çağrısını,‘‘Geç kalmış davet’’ olarak değerlendirdi. Akkan, ‘‘Finansman sorunu yoktur. Mesele karar vermektir. Biz kararımızı vermişiz, ancak Başkan Piriştina karar veremiyor. Örnek olarak İstanbul'daki Dünya Ticaret Merkezi'ni gösteriyorum’’dedi. İTO ve EBSO'nun Piriştina'dan randevu istediğini, ancak alamadıklarını söyleyen Akkan, ‘‘Bir türlü konuşamıyoruz ki’’dedi. Akkan tüketiciye yönelik, ayakkabı, kitap, hobby fuarlarının Kültürpark'ta açılması gerektiğini, ancak diğer sektörlerin Gaziemir, Buca veya Çiğli'ye gitmesinin zorunlu olduğunu söyledi, ‘‘Biz, gelecek yıla 25 bin metrekarelik alanı bitirmeye talibiz’’ dedi.

  İTB BAŞKANI ÖZMEN:

  Önce konuşalım

  İZMİR Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özmen, Fuar'da değişiklik yapılmasının şart olduğunu, ancak ‘‘ortak şirket’’ için önce tarafların biraraya gelip konuşması gerektiğini söyledi. Özmen, kendilerine resmi bir çağrı ulaşmadığını belirterek, ‘‘Parasal açıdan İTB Genel Kurulu'ndan yetki gerekli. Bunun için de şartların oluşmasını, maddi açıdan kazançların ortaya çıkmasını beklemeliyiz. Yıllarca rafta kalan bu projeyi yapmak için ciddi bir çalışma gerekli. Teklifi olumlu karşılyorum. Ancak, acele karar veremeyiz’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı