Ege Haberleri

  Ortada çete yok delil yok

  Hürriyet Haber
  08.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyükşehir Belediyesi’ne hukuki destek veren, 70 gönüllü avukat sorgu kayıtlarını alıp itiraz için gruplar halinde incelemeye başladı.

  Avukatlar adına konuşan Cihan Türsen, “Burada şüphelilerin kişisel anlamda bir edinimi söz konusu değil. Böyle bir kişisel hatanız olsaydı ortam dinlemesinden, ev ortamlarına, banka hesaplarına kadar uzanan soruşturmada mutlaka önemli delillere ulaşılacaktı. Alınan tüm ifadelerde bu hususlarla ilgili soru dahi sorulamayacak kadar şüpheliler temiz çıkmıştır” dedi.

  Yorum farklılığı

  Görüntülerde ve ses kayıtlarında, telefon görüşmelerinde akçalı konuşmanın söz konusu olmadığını vurgulayan Türsen, şunları söyledi:
  “Olsa, olsa ihale mevzuatına uygun yapılan işlemlerin uygulamasına yönelik yorum farklılığından söz edilebilir. Uygulamaya aykırılık iddiası, yani bir belediye başkanının özel törenlere göndereceği çelenkların belediye bütçesinden karşılanmayıp, kişisel bütçesinden karşılanması bir yorum ve uygulama farklılığıdır. Bu durumda da Sayıştay denetçileri konuyu tespit eder ve hatalı uygulamanın verdiği zararın telafisi kişilerden istenir. Bu zarar belediyeye ödendiğinde işlem kapatılır. Burada bir örgüt, ihaleye fesat karıştırma, zimmet, söz konusu olamaz. Ayrıca belediye başkanları, ita amirlerri ihalelerde uygun bedeli göze almakla yükümlüdür. Bu nedenle fahiş derecede düşük veya fahiş derecede yüksek teklifleri reddetme, ihaleyi onaylamama yetkisi vardır.

  İtiraz edeceğiz

  Özellikle otopark ihaleleri gibi yüksek bedelllerle mafya türü kesimlerin kapıştığı fahiş rakamlara çıkılan ihalelerin bedelleri belediyelere ödenmemekte, teminat mektupları yakılmakta, yıllarca süren ihalenin feshi davalarıyla bu tip kötü niyetli kişi veya kurumlar menfaat elde etmektedir. Bunun önüne geçenlerin suçlu sayılması ihale mevzuatının ruhuna aykırıdır. Kişi hesapları, mal varlıkları, yakınlarının mal varlıkları incelenmiş, izlenmiş, bununla ilgili en ufak bir delil veya tespit yoktur. Ortada çete yok, rüşvet yok, delil yok ama dosya bu kapsamda işleme konuluyor. Buna itiraz edeceğiz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı