Ege Haberleri

  Örnek dostluk

  Hürriyet Haber
  03.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunanlı Niko ile Türk Tayfun kan kardeş oldu

  Pire'de kaza yapan gurbetçi ailenin yardımına Yunanlı esnaf koştu. Yunanlı polis, Türk sürücüyü yaşama bağladı.

  ALMANYA'da yaşayan Yengeç Ailesi, Edremit'in Altınoluk Beldesi'nde tatil için yola çıktı. Sürücü Tayfun Yengeç, Pire'de zincirleme trafik kazasına karıştı. Bir kişinin öldüğü kazanın ardından Yengeç Ailesi, polis merkezine götürüldü. Polis Niko Mathillas, yargılama sürecini hızlandırarak yardımcı oldu.

  İYİ yürekli Niko, Tayfun'un tercümanlığını üstlendiği gibi otomobilin tamiriyle de ilgilendi; aracın nikelajlı çıtasını takmak isterken eli kanadı. Tayfun Yengeç de kendi parmağını kesip, Yunanlı polisin kesilen eline sürdü. Kan kardeş olan iki genç gözyaşlarını tutamadı.

  GURBETÇİ ANLATIYOR

  Korku yolunda dostluk ateşi

  KAZA hüznünü, Yunanlılar'dan gördükleri yakınlık ve sevgiyle kısa sürede atlattıklarını anlatan Tayfun Yengeç, Pire'de yaşadıkları altı günü şöyle anlattı: ‘‘PİRE yakınlarındaki karayolunda seyrederken, önümüzdeki iki taşıt çarpıştı. Savrulan bir otomobil bizim aracımıza çarptı. Bir kişinin öldüğü kazanın ardından annem ve babamla polis merkezine götürüldük. Karşılaştığımız insancıl davranış nedeniyle şaşkınlığımızı gizleyemedik. Benim bir an önce serbest kalmam için ellerinden geleni yaptılar. Çünkü kazada kusurum yoktu. Niko Mathıllas, Türk ve Yunan halklarının kardeş olduğunu söylüyordu. Kazanın ikinci gününde mahkemeye çıkıp serbest bırakıldım. Tercümanlığımı yapan Niko, otomobilimizin altı günde tamirini sağladı. Niko, ustaya işi çabuk bitirmesi için sürekli uyarıda bulunuyordu. Otomobilin yan kapısına yapışık nikelajlı çıtayı takmak isteyen Niko'nun eli kanadı. Ben de kendi parmağımı keserek onun kanlı parmağına sürdüm. Bunun açıklamasını istedi. Kan kardeş olduğumuzu söyledim. Boynuma sarıldı. ‘Biz zaten kardeş değil miydik’ dedi. Kaza geçirdiğimizi duyan çevredeki bütün Yunanlı esnaf ve aileleri bizi misafir etmek için yarışıyorlardı. Geçen yıllarda geçmeye korktuğumuz o yolda karşılaştığımız inanılır gibi değildi. Niko, arabamız tamir edilip yola çıkınca, arkamızdan gözyaşlarını tutamadı. Bundan böyle her Almanya dönüşünde kendisine uğrayacağım. Niko'yu da Türkiye'de misafir edeceğim’’ dedi.

  ABDÜLKADİR ve Gül Yengeç çifti de ‘‘Artık bizim Yunanistan'da bir oğlumuz daha var. İyiliklerini unutmayacağız’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı