Ege Haberleri

  Orman yakanlara ÇİFTE MÜEBBET

  Bahri KARATAŞ, İZMİR (DHA)
  04.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YENİ FOÇA Kızıldağ’da 7 Eylül 2011’de yangın çıktı, üç hektar kızılçam kül oldu. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri yangının kundaklamayla olabileceği savıyla araştırma yaparken tişört alıp kıyafet değiştiren M.S. (21) ile H.K.’yi (24) gözaltına aldı. Zanlıların ayakkabı ve çoraplarında yanmış yaprak ve otlar bulundu.

  İki genç, Hakkari’den iş aramak için İzmir’e gelip bir yakınlarının evinde kaldıklarını, gezmek için gittikleri Yenifoça’da ormanlık alanda içtikleri sigarayı yere atınca yangın çıktığını belirti. M.S.’nin bir internet sitesinde ise PKK terör örgütü paylaşımları dikkat çekti. Zanlılar mahkemece tutuklandı.

  İndirim uygulanmadı
  Ağır Ceza Mahkemesi’nde son kez hakim önüne çıkan M.S. ve H.K., suçlamaları kabul etmeyip, örgüt üyesi olmadıklarını söyledi. Mahkeme, H.K. ve M.S’yi, “Orman yakmak suretiyle devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik bir fiil işledikleri” gerekçesiyle ağırlaştırılmış ömür boyu hapisle cezalandırdı. Mahkeme, iki gence ayrıca, “Devletin güvenliğine karşı suç işlemek amacıyla kurulan PKK terör örgütünün faaliyeti çerçevesinde, devlet ormanını yakmak” suçundan ömür boyu hapis verdi. İki gence indirim maddesi uygulamadı. Karar sonrası sanıklar ve yakınları sinir krizi geçirdi. Sanıkların avukatı kararı temyiz edeceğini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı