Ege Haberleri

  Orkinos mezbahası tepkisi

  Hürriyet Haber
  09.09.2013 - 01:28 | Son Güncelleme:

  İZMİR’in Seferihisar İlçesi’nde, bugüne kadar açılan davalarda Danıştay ve İdare Mahkemeleri’nin iptal kararı vermesine rağmen yeni bir Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu alarak üretime başlayan orkinos çitliği tepkilere neden oldu.

  Orkinos çiftliğinin kurulduğu Sığacık Körfezi’nde, 8 Eylül Pazar günü, Seferihisar Belediyesi, sivil toplum örgütleri, çevreciler ile Seferihisar Balıkçılar Kooperatifi’nin de katılacağı geniş katılımlı bir eylem yapılacağı bildirildi.

  Düzenlenecek eylemle ilgili bilgi veren CHP’li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, çevreyi, doğayı seven, bakir kalan son yerlerden biri olan Sığacık Körfezi’nde kurulan çitliğe karşı çıkan herkesi eyleme davet etti.

  Başkan Soyer, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı Çevre Düzeni Planı’nda yer verilen, 9 ve 10 nolu ‘Su Ürünleri Yetiştiricilik Alanı’nın bulunduğu Sığacık Koyu’nun içindeki deniz sahasında, orkinos mezbahasının kurulması girişimlerini, 2010 yılında mahkemeye taşıdık. İzmir 4. İdare Mahkemesi iki ayrı dosyada, orkinos mezbahası için verilen ÇED olumlu kararını iptal etti.

  Bu karara rağmen şirket aynı yer için tekrar ÇED başvurusu yaptı. Yine, bakanlıktan ÇED olumlu kararı aldı. Ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Çevre Düzeni Planı da yine belediye ve sivil toplum kuruluşlarıyla Danıştay’da açılan davada iptaline karar verildi. Bu kararların uygulanmaması, arkasından dolanıp önüne geçilmesi, mahkeme kararlarının etkisizleştirilmesi, hukuki güvenliği tehlikeye sokmaktadır. Dava sürecini avukatımız Şehrazat Mercan’la birlikte sürdürmekte ve kararların uygulanmasını talep etmekteyiz. Ancak bu ülkede hukuken haklı olmak yetmiyor. Kararları ve talepleri yüksek sesle söylemek ve duyurmak için tekrar tekrar eylemleri sürdüreceğiz. Bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Sığacık Körfezi, bu mezbahadan arındırılıncaya kadar direneceğiz” dedi.

  Sığacık’ta 8 Eylül Pazar günü saat 11.00’de gerçekleşecek eyleme Seferihisar dışında, İzmir Merkez, Karaburun, Mordoğan, Çeşme, Urla ve çevre ilçelerden yoğun bir katılım bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı