Ege Haberleri

  "Opera" projeyi "Müze" davayı bekliyor

  Utku BOLULU İZMİR (DHA)
  26.09.2015 - 10:59 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Mavişehir’de Opera binasını yapmak üzere uygulama projesini, Medeniyetler Müzesi için ise davalık olan Sümerbank arazisiyle ilgili kararı beklediklerini açıkladı. Kocaoğlu, bu iki proje ve Kültürpark fuar hollerinin yerine sergi ve kongre de yapılacak çok amaçlı kültür merkeziyle birlikte kentin kültür ve sanat altyapısını büyük ölçüde tamamlayacaklarını söyledi.

  Büyükşehir Belediyesi, uluslararası standartlara sahip Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nden sonra kentin kültür ve sanat altyapısına büyük katkı sağlayacak büyük projelerde suskun kaldı. Mavişehir’de yapılması öngörülen Opera binasının, yarışma birincisi 2010’da belli olmasına, 2012 yılında uygulama mimarlık ofisi ile uygulama projesi sözleşmesi imzalanmasına karşın ihalesine henüz çıkılamadı. İzmir’de uzun süre nereye yapılacağı tartışılan Medeniyetler Müzesi için belediyenin önerdiği Sümerbank arazisi ise kapatılan Özel İdare’nin mallarını dağıtan Valilik’te kurulan komisyon tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis edilince İzmir Büyükşehir Belediyesi kararın iptali için dava açtı. Dava henüz sonuçlanmadı.

  OPERA’DA GECİKME OLDU

  Opera projeyi Müze davayı bekliyor

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bu iki projeyle ilgili açıklamalar yaptı. Kocaoğlu, 2015 yılında yapım ihalesini çıkılması beklenen Opera binasıyla ilgili gecikme yaşandığını, bunun nedeninin ise henüz uygulama projelerinin yapımcı firma tarafından kendilerine teslim edilmemesi olduğunu söyledi. Yarışmayı kazanan mimarlık bürosunun hazırladığı uygulama projesinde belli konularda gecikme yaşandığını doğrulayan Kocaoğlu "Son aşama gelindi. Hatta proje biter bitmez ihaleye çıkmak, zaman kazanmak için İhale Şubesi’ne şartnameleri hazırlatmaya başladık. Gecikme, teknik konulardaki bazı evrakla ilgili oldu. Gelir gelmez ihaleye çıkacağız" dedi.

  MEDENİYETLER MÜZESİ SÜMERBANK DAVASINI BEKLİYOR

  Opera projeyi Müze davayı bekliyor

  Kültürpark’ta fuar hollerinin bulunduğu alanı sergilerin açılabileceği, kongre gerçekleşebilecek çok amaçlı kültür merkezi yapmak istediklerini belirten Kocaoğlu, bu konudada hazırlık yaptıklarını söyledi. İlçe belediyelerin yaptığı kültür sanat yapılarının da dikkate alındığında kentin kültür sanat altyapısının bu projelerle birlikte tamamlanmış olacağına dikkat çeken Kocaoğlu, "Bir tek Medeniyetler Müzesi kalacak. Müze için de imar planı lejantı uygun Alsancak’taki Sümerbank arazisi var. Bu arazi davalık. Bu araziyi aldığımız zaman da Medediyetler Müzesi için proje yarışması yapacağız. Büyük bir proje olacak" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı