Ege Haberleri

  Opel'e mektup var

  Hürriyet Haber
  16.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EBSO Meclis Üyesi ve Otomotiv Yan Sanayi Meslek Komitesi Üyesi Mehmet Tiryaki, fabrikada yaklaşık 300 kişinin çalıştığını belirterek, ‘‘İstihdam ve vergi kaybı açısından Türkiye ekonomisini olumsuz etkileyecek. Elbette moral bozucu bir olay. Ama yan sanayiyi çok ciddi etkilemeyecek. Çünkü Torbalı'da sadece montaj yapılıyor ve yedek parçaları da ağırlıklı olarak yurtdışından geliyordu. İç piyasadan alınanlar ise akü, jant gibi birkaç parçayla sınırlıydı. Üretim 10 bin adetle sınırlı bu yüzden yedek parça üreticileri için ciddi bir sıkıntı yaratmaz’’ diye konuştu.

  OPEL'in Torbalı'daki fabrikasında yılda 10 bin adetlik üretim yapıldığına dikkati çeken EGOD (Ege Otomotiv Yan Sanayicileri Derneği) Başkanı Ömer Kaplan, fabrikada Nisan'dan sonra üretimin durdurulacağını; satış ve satış sonrası hizmetlerin verileceğini söyledi. Kaplan, ‘‘Avrupalı, hareketli piyasaları sevmiyor. Türkiye'de de talep birden doruğa çıkıyor sonra birden dibe vurabiliyor. Bu yüzden radikal bir karar aldılar. Ama otomotiv yan sanayi üreticileri bu karardan çok fazla etkilenmez. Bizleri üzen istihdam ve vergi kaybı’’ dedi.

  Moraller bozuldu

  DÜNYA devlerine jant ihracatı yapan CMS Yönetim Kurulu Başkanı Berat Ösen de fabrikanın kapanmasından az da olsa etkilendiklerini belirtti. Üç yıl öncesine kadar Opel Türkiye ile bire bir çalıştıklarını anlatan Ösen, ‘‘GM ile anlaşmamızdan sonra ilişkilerimiz dolaylı olmaya başladı. Fabrikanın kapatılması kararı bizden çok Türkiye ekonomisi için kötü. Çünkü vergi ve istihdam kaybı oluşacak. Bir de moraller bozuldu’’ diye konuştu.

  CEVHER Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Özyavuz ise hükümetin yabancı sermayeyi korkutmaması gerektiğini söyledi. General Motors'un dünya genelinde küçülmeye gittiğini belirten Özyavuz, ‘‘Ancak Türkiye'de umduğunu bulamadı. İthalatla 40 - 50 bin adete ulaşabildi. İstihdam ve vergi kaybı olacak, bu üzücü. Ama hükümet, üretime destek vermeli, köstek olmamalı. Yabancı sermayeyi kaçırmamalı’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı