Ege Haberleri

  Onun tuvali çok farklı

  Ahmet ERTAN / EDREMİT (Balıkesir), (DHA)
  22.07.2015 - 01:09 | Son Güncelleme:

  BALIKESİR’in Edremit İlçesi’nde oto boyacılığı yapan 45 yaşındaki Ali Dumlu; motosiklet ve otomobilleri tual olarak kullanıyor. Havalı püskürtme olarak bilinen ’Airbrush’ tekniğiyle araçların egzoz kısımları ve aynalar gibi metal aksamlarına istenilen resimleri özenle işliyor.

  Almanya doğumlu olan, iki yıl önce Edremit’e yerleşen oto boyacısı Ali Dumlu, gurbette öğrendiği ’Airbrush’ tekniğiyle resim yapma sanatını ülkeye taşıdı. Fırça gibi kullandığı havalı boya tabancası ile tuval olarak kullandığı motosiklet ve otomobil gibi çeşitli araçlara istenilen resimleri nakkaş gibi işliyor.

  Onun tuvali çok farklı

  EN BÜYÜK HAYALİ DENİZ ARACINI SÜSLEMEK

  Müşterilerin en çok Atatürk, Türk bayrağı, Osmanlı sancağı ve mitolojik figürleri tercih ettiğini bunun yanında aslan, kaplan, jaguar gibi hayvanların da resmedilmesinin istendiğini söyleyen Dumlu, işini keyifle yaptığını vurguladı. Airbrush tekniğiyle resim yapmayı 43 yıl boyunca yaşadığı Almanya’da öğrendiğini belirten Dumlu şunları anlattı:

  "Hayal gücüm ve tutkum sayesinde bu işi öğrendim. Önceleri arkadaşlarımın otomobil ve motorlarına resimler yapıyordum. Yaptığım resimleri görenlerin beğenileri sonrasında bu işin eğitimini aldım. Bir yıl önce Edremit’e taşındım. Şimdi de burada sürdürüyorum. Bu arada ünlenmeye başladım. Özellikle motosiklet camiasında tanınmaya başladım. Antalya, Muğla ve Aydın’dan dostlarım oluştu. Buralardan motosikletlerinin üzerine resim yaptırmak isteyenler 500- 700 kilometre aşarak Edremit’e geliyor. Bu da beni manevi anlamda mutlu ediyor."

  Bugüne kadar 200’e yakın motosiklet, 500 kadar da otomobil, cip, minibüs üzerine resim yaptığını söyleyen Ali Dumlu, en büyük arzusunun ise büyük bir deniz aracının üzerine mitolojik bir öyküyü resmetmek olduğunu söyledi.

  317 KİLOMETRE YOL KAT ETTİ

  Harley Davidson marka motosikletine resim yaptırmak için 317 kilometre yol kat edip Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nden Balıkesir Edremit’e gelen Selkan Karadağ, Dumlu’nun resimlerini internette gördükten sonra kendisiyle telefonda tanıştıklarını belirterek şöyle dedi:

  "Bundan önceki motosikletimin benzin deposu üzerine bir Amazon resmettirmiştim. Onu satıp kendime yeni bir motosiklet aldım. Bu motosikletimi de keyfimce süslemek istedim. Motosikletin ön koruyucusuna köpek balığı resmettirdim. Depo kapağı üzerine de denizler, depremler ve atlar tanrısı Posedion’un resmini yaptırdım. Motosikletimin yan kapaklarına da fırtınalı denizdeki gemiler süsledi. Arka jant kapağa bir ahtapot figürü yaptırdım. Ali beyin ismi, bizim motosiklet camiasında bir yıl gibi kısa bir süre de tanındı. Şimdi birçok arkadaşımızın motosikletini onun resimleri süslüyor. Oldukça başarılı çalışmaları var. Kendisine kutluyorum."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı