Ege Haberleri

  Önce Troia sonra TOMA

  Burak GEZEN / ÇANAKKALE, (DHA)
  19.06.2013 - 16:56 | Son Güncelleme:

  Çanakkale'de, Gezi Parkı olaylarına destek için günlerdir yürüme ve oturma eylemi devam ederken, bir grup dün gece TOMA’ya (Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı) karşı Duran Adam’ eylemi yaptı.

  Taksim Meydanı’nda başlayan ‘Duran Adam’ eylemine, Çanakkale’den destek geldi. Bir grup, kordon boyunda Valilik önündeki Troia Atı çevresinde toplanarak yüzlerini valilik bahçesindeki Atatürk Anıtı’na dönüp 20 dakika boyunca ‘Duran Adam’ eylemi yaptı. En dikkat çekici ‘Duran Adam’ eylemi ise gecenin ilerleyen saatlerinde gerçekleşti. Çanakkale Emniyet Müdürlüğü’nün, Gezi Parkı eylemlerine müdahale için günlerdir Gestaş iskelesi içinde konuşlandırdığı TOMA aracının önüne dikilen grup, ‘Duran Adam’ eylemi gerçekleştirdi. Bir saat boyunca TOMA aracının önünde kıpırdamadan duran eylemcilere polis de müdahale etmedi. TOMA aracının önünde kıpırdamadan duran eylemciler feribota binen vatandaşların şaşkın bakışları arasında eylemlerini sürdürdü. Eylemlerini tamamlayan grup daha sonra olaysız şekilde iskeleden ayrıldı.

  Troia Atı önünde ‘Duran Adam’ eylemi

  Öte yandan Çanakkale'deki Gezi Parkı olaylarına destek için süren yürüme ve oturma eylemi bu akşam ‘Duran Adam’ eyleme dönüştü.
  Taksim Meydanı'nda başlayan ‘Duran Adam’ eylemi, Türkiye geneline dalga dalga yayılmaya devam ediyor. Kısa sürede fonemene dönüşen eyleme Çanakkale'de ayak uydurdu. Çanakkale’deki Gezi Parkı eylemcileri bu akşam iki gruba ayrıldı. Bir grup kordon boyunda yürüyüp sloganlar atarak hükümeti protesto etti. Başka bir grup ise kordon boyunda Valilik önündeki Troia Atı çevresinde toplanarak 20 dakikalık ‘Duran Adam’ eylemi yaptı. Üzerlerinde Atatürk resimlerinin de bulunduğu Türk bayraklarını da havaya kaldıran grup, yüzlerini Valilik bahçesindeki Atatürk Anıtı’na dönüp, saygı duruşu pozisyonuna geçti. Hiç kıpırdamadan 20 dakika boyunca duran grup, Gezi Parkı eylemlerine destek verdi.
  Kordondaki yürüyüşünü tamamlayan diğer grup ise geri dönüp Troia Atı önüne ulaştığında ‘Duran Adam’ eylemini sona erdiren grup, diğer gruba dönerek, “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz”, “Cumhuriyet Değil, AKP Yıkılacak” sloganları atmaya başladı. ‘Duran Adam’ eylemini gerçekleştiren grup, yarın akşam aynı yerde aynı eylem için toplanacaklarını duyurarak dağıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı