Ege Haberleri

  Ölümü hissettim

  Hürriyet Haber
  03.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çılgın aşığın doğrulttuğu tabancanın önünde ecel teri döken liseli kız, yıl gibi uzun gelen iki saati anlattı, ‘Öldüreceğine inandım’ dedi.

  Evlenmekten vazgeçmiş

  BODRUM Lisesi son sınıf öğrencisi 17 yaşındaki M.Ö., evlenmeye karar verdiği, ancak sonradan aşık olduğu Felsefe Öğretmeni Timur Köseoğlu yüzünden terkettiği Muhammet Erkavun'un başına dayadığı silahın namlusunun ucunda yaşadığı dehşet dakikalarını anlattı.

  Bir de bekáret kontrolu

  NAMLUNUN ucundaki M.Ö., iki saat boyunca ölümü yaşadı. Serbest kaldıktan sonra, bir de bekaret kontrolüne yollanan genç kız, uzun süre kendisine gelemedi. M.Ö., korkunç dakikaları anlatırken, ‘‘Kanım dondu. Ben daha öğrenciyim. Yaşım çok küçük. Bunları yaşadığım için çok üzgünüm’’ dedi.

  Öğretmen de sorunlu

  M.Ö.'nün gönül verdiği öğretmen Köseoğlu gözaltına alındı. Köseoğlu'nun uzun zamandır Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde psikolojik rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü belirlendi. Köseoğlu, ‘‘M.Ö.'nün sorunları vardı. Ona yardımcı olmak istemiştim’’ dedi.

  İdari soruşturma açıldı

  MUĞLA Milli Eğitim Müdürlüğü idari soruşturma başlattı. Bodrum Milli Eğitim Müdürü Turgay Kılavuz da okul müdürleriyle toplantı yaptı. Kılavuz, okullarda güvenlik önlemlerinin artması, öğrencilerin kendilerini güvende hissetmesi için gerekli tedbirlerin alınacağını söyledi.

  BODRUM'da, genç yaşının verdiği duygusallıkla önce komşusuna, ardından da öğretmenine aşık olan liseli M.Ö. 17 yıllık hayatının en korkunç iki saatini geçirdi. Ayrıldığı sevgilisi tarafından okulunda, arkadaşlarının gözü önünde silahla rehin alınan M.Ö., dehşet dakikalarını anlatırken, ‘‘Kanım dondu. Beni öldüreceğine inandım’’ dedi. Bu arada, olaya adı karışan öğretmen Timur Köseoğlu'nun, psikolojik rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü belirlendi.

  BİR tatil köyünde aşçılık yapan 26 yaşındaki Muhammet Erkavun, kendisini terkeden Bodrum Lisesi son sınıf öğrencisi M.Ö.'nün, felsefe öğretmeni Timur Köseoğlu'yla arkadaşlık ettiğini öğrenince, elinde silahla okulu basmıştı. Erkavun, önceki gün 08.30'da Bodrum Lisesi'ne gelerek, kendisiyle evlenmekten vazgeçen 17 yaşındaki M.Ö.'yü silah tehditiyle rehin almıştı. Erkavun, genç kızı ve Müdür Emin Kılıç'ı, müdür odasına götürmüş, havaya bir el ateş ederek, büyük korku ve panik yaratmıştı. Emniyet Müdürü İhsan Kocadağ'ın ikna ettiği Erkavun, iki saat sonra rehinesini serbest bırakmıştı.

  Bir de bekaret kontrolu

  ERKAVUN'un, ‘‘M.Ö., öğretmeniyle birlikte oluyor’’ iddiaları üzerine savcılığın isteğiyle bekaret kontrolüne yollanan, kızlık zarının esnek olduğu belirlenen M.Ö., polise verdiği ifadede öğretmenimle duygusal yakınlığı olduğunu söyledi, ‘‘Bana sıkıntılı günlerimde yardımcı oldu’’ dedi. Yaşadığı olayın şokunu uzun süre atlatamayan M.Ö., ifade verdikten sonra evine kapandı. Genç kız, iki aydır büyük stres yaşadığını, okul hayatının da fazlasıyla etkilendiğini belirterek, olay anını DHA muhabirine telefonla şöyle anlattı:

  ‘‘MUHAMMET silahı bahçede başıma dayadığı zaman, beni öldüreceğine inandım. Beni ve okul müdürünü odaya götürdü. Koltuğa oturttu, arkama geçti. Tabancanın patlaması beni çok etkilemedi. Çünkü kanım donmuştu. Böyle bir olaya adımın karışmasına çok üzüldüm. Bir ağabeyim var. Annem ve babam da perişan ama bana destek veriyorlar. Okula nasıl döneceğimi bilemiyorum. Mutlaka üniversiteye gitmek ve gazeteci olmak istiyorum. Üniversite sınavlarına hazırlık için bir ay rapor alacağım. Okul yöneticilerinin de bana bu konuda kolaylık sağlayacağına inanıyorum. Şu anda kimseyle konuşmak, görüşmek dahi istemiyorum. Ben bir öğrenciyim. Daha yaşım küçük. Yeterince afişe oldum.’’

  Stajyer öğretmen gözaltında

  M.Ö. ile duygusal yakınlığı olduğu belirtilen Timur Köseoğlu'nun, 1.5 yıldır okulda stajyer öğretmen olarak çalıştığı öğrenildi. M.Ö.'nün babası Halil Önal da olayla ilgili Muhammet Erkavun'dan değil, Timur Öğretmen'den şikayetçi oldu. Gözaltına alınan Köseoğlu'nun, yaklaşık bir yıldır, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ‘‘Psikolojik bozukluk, depresyon, anksiyete bozukluğu’’ teşhisiyle tedavi gördüğü belirlendi. 26 yaşındaki Köseoğlu ifadesinde, ‘‘Okul müdürü rahatsızlığım nedeniyle beni kütüphanede görevlendirdi. İki ayda bir Ankara'ya gidip tedavi oluyordum. Kütüphanede görevliyken, M.Ö. ile tanıştım. Sorunları olduğunu, anlatmak istediğini söyledi. Muhammet ile nişanlandığını, 2.5 yıl sonra, onun evlenip boşandığını ve bir çocuğu olduğunu anlayınca ayrılmak istediğini anlattı. Muhammet'in peşini bırakmadığını, ailesinin kendisini okutmak istemediğini söyledi. Aramızda duygusal yakınlaşma oldu. Yardımcı olmaya çalıştım. Birkaç kez dışarıda buluştuk. Öğretmen olarak yaklaştım. O bana platonik bir aşk beslemiş olabilir’’ dedi.

  M.Ö.'nün dehşet dakikalarına tanık ve ortak olan Okul Müdürü Emin Kılıç da dün okul bahçesinde öğrencilere 45 dakikalık konuşma yaptı. Kılıç, gençlerin soğukkanlılığını yitirmemesini istedi, olay hakkında bilgi verdi. Kılıç, Timur Köseoğlu'nun ilk görev yerinin Bodrum Lisesi olduğunu belirterek, ‘‘Sık sık rapor alıyordu. Son olarak iki ay raporluydu, yeni göreve dönmüştü. 1.5 yıldır stajyer. Bir yılı doldurduğu halde stajyerliğini kaldırmadım. Rahatsızlığı nedeniyle onun derslere girmesine de izin vermedim. Kütüphanede görevlendirdim. Öğretmenlik yapacak nitelikte değildi. M.Ö. ile yakındılar. Sık sık kütüphanede biraraya geliyorlardı’’ dedi.

  İdari soruşturma açıldı

  BU arada Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü, ilköğretim müfettişleri Ali Özhan ve İsmet Şenol'u, olayla ilgili idari araştırma yapmak üzere görevlendirdi. Bodrum Milli Eğitim Müdürü Turgay Kılavuz da okul müdürleriyle toplantı yaptı. Kılavuz, okullarda güvenlik tedbirlerinin artırılması, çocukların kendilerini güvende hissetmesi için gerekli kaynağı yaratıp önlem alacaklarını ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı