Ege Haberleri

  Okul kantinlerinde denetim

  Hürriyet Haber
  20.09.2014 - 01:12 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Denetim Birimi, yeni eğitim-öğretim yılında öğrencilerin güvenilir gıda tüketmesini sağlamak için harekete geçti. İzmir'deki okulları tek tek gezen İl ve ilçe müdürlüklerinde görevli ekipler, okul kantinlerini denetledi.

  Okulların açılmasıyla birlikte yeniden çalışmaya başlayan okul kantinleri, İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından denetlendi. Öğrencilerin sağlıklı beslenmesini sağlamak amacıyla okul kantinlerini denetleyen ekipler; ayrıca kantin sahiplerine gıdaların muhafazası ve satışı konusunda uyulması gereken kurallar hakkında da bilgi verdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, öğrencilerin sağlıklı gıda tüketmesi için İl ve ilçe müdürlüklerindeki görevli personelin iş başında olduğunu söyledi.
  Denetim ekipleri tarafından okul kantinlerinin kontrolden geçtiğini ifade eden Güldal, satışa sunulan gıdaların muhafaza şartlarının uygunluğuna bakıldığını belirtti. Özellikle sıcak ve soğuk tüketilmesi gereken gıdaların sıcaklıklarının korunarak muhafaza edilmesi ve soğuk zincirinin kırılmaması gerektiğine dikkat çeken Güldal, kantinlerdeki açılır pencerelerin ve kapıların dışarıdan haşere girişini önleyecek şekilde tasarlanmış olması gerektiğini kaydetti. Son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin satışının yasak olduğunu hatırlatan Güldal, öğrencilerden de bilinçli birer tüketici olmalarını istedi. Tükettikleri gıdaların güvenilirliğinden şüphe duyan öğrencilerin, kendilerine 'ALO 174 Gıda Hattı' aracılığıyla ulaşabileceğini hatırlatan Güldal, bu hatta gelen şikayetlerin gerekli birimler tarafından değerlendirileceğini vurguladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı