Ege Haberleri

  Okul alışverişine dikkat!

  Hürriyet Haber
  30.08.2014 - 13:56 | Son Güncelleme:

  İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Funda İfakat Tengiz, okul alışverişine hazırlanan velileri, formalardan çantalara kırtasiye malzemelerine alacak her ürünün standartlara uygun olup olmadığının kontrol etmesini istedi.

  Okul alışverişinde bilinçli davranılması gerektiğini söyleyen Tengiz, bunun için öncelikle ihtiyaçların bir listesinin yapmasını, ürünlerin güvenlik standartlarına uygun olarak üretilip üretilmediğinin kontrol edilmesini önerdi.
  Çocukların ihtiyaçlarının karşılanırken boy, kilo ve yaşlarının da dikkate alınması gerektiğine dikkat çeken Dr. Tengiz, kemik gelişimini tamamlamamış çocuklarda ağır ve dengesiz yük taşımanın omurga, kas ve eklem hastalıklarına yol açacağını söyledi. Özellikle çanta alışverişinde çanta boyutlarının çocukların taşıyabileceği kapasitede olmasına özen gösterilmesini isteyen Dr. Tengiz, "Çantanın kendisi hafif olmalı, mümkünse tekerlekli seçilmeli, sırt askısı geniş olmalı, askı tek taraflı değil mutlaka iki kol için de bulunmalıdır. Gereğinden büyük çantaları taşımak zorunda kalan çocuklar ciddi omurga eğrilikleri ve sırt ağrıları sorunları ile karşı karşıya kalmaktadırlar" dedi.

  Ayakkabı seçiminin de dikkat edilmesi gereken başka bir konu olduğunu ifade eden Dr. Tengiz, uygun boyutta olmayan ayakkabıların tırnak batması, çekiç parmak, nasır gibi hastalıklara neden olabileceğini bildirdi. Dr. Tengiz, "Forma ve tekstil ürünlerinde pamuk ve kış ayları için ise yünlü ürünler tercih edilmelidir. Çünkü bu tür doğal materyaller hem vücut ısısını dengeler, hem terlemeyi önler, hem de daha emicidir. Böylece soğuk algınlığı gibi hastalıklardan uzak durmak büyük oranda mümkün olacaktır. Aynı zamanda boyar madde içermeyen, içerse bile analizleri yapılmış ve kanserojen özelliği olmayan boyaların kullanılıp kullanılmadığına da dikkat etmek gerekir" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı