Ege Haberleri

  Öğrenciler enerjilerini ip atlayarak boşaltacak

  Mehmed Hakkı ÖZBAYIR , (DHA)
  03.05.2011 - 21:50 | Son Güncelleme:

  Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, farklı bir projeye imza attı. Müdürlük, öğrencilerin sıkıntılarını ve beklentilerini öğrenmek için anket çalışması yaptı.

  Çocukların büyük bölümü okulda ve mahallerinde oyun yerlerinin azlığından şikayet etti, teneffüslerde ve okul çıkışı enerjilerini atamamamaktan, bu nedenle bilgisayara yönelmekten yakındı. Hareketsizlik yüzünden obez (aşırı kilolu) olmaktan korktuklarını bildirenler de oldu.
  Öğrenciler, “Hangi oyunu oynamak istiyorsunuz” sorusuna, ‘ip atlamak’, ‘yakartop’, ‘seksek’ yanıtını verdi. Bunun üzerine müdürlük, çocukların küçük yerlerde spor yapmaları, bununla arkadaşlık duygularının gelişmesi, grup anlayışının yerleşmesi ve unutulan geleneksel oyunların tekrar gündeme gelmesi için “Öğrenciler enerjisini atsın” projesi oluşturdu. Bu sapsamda öğrencilere 2 bin 500 ip ve seksek oyununun çizimlerinin yapılması için boya dağıtıldı.

  Çocukluklarını yaşasınlar

  İl Milli Eğitim Müdürvekili Aziz Ersoy, öğrencilere sonuna kadar hak verdiğini söyledi, şöyle dedi: “Çocukluklarını yaşamayamıyorlar. Zira, okul bahçelerinde ve sokaklarda artık geniş oyun yerleri bulunmuyor. Dolayısıyla enerjilerini atamıyorlar. İstekleri doğrultusunda, atlamaları için ip verdik. Seksek oynamaları için de boya verdik. Bilmedikleri eski oyunlar için internetten tarifler alıp dağıttık. İlgi çok büyük.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı