Ege Haberleri

  ODTÜ'lüler Barış Köprüsü kurdu

  Hürriyet Haber
  21.09.2013 - 01:49 | Son Güncelleme:

  ODTÜ Ege Mezunlar Derneği, ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ve Yunanistan’ın Sakız Belediyesi işbirliği ile düzenlenen Kültür Festivali’nde, Ege Denizi’nin iki yakasındaki insanlar bir araya geldi.

  Ana fikri, “Bizleri ayıran bir deniz, bizleri birleştiren bir kültür” olarak tanımlanan, zeybeklerin ve zeybekikoların oynandığı, türkülerin ve rebetikoların söylendiği ve çeşitli gösterilerin yer aldığı festival, İzmir ve Sakız arasında halkın da geniş katılımıyla düzenlenen ilk folklorik festival olma özelliğini taşıyor.

  Kasap havası ve sirtaki

  ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu mezunlarından oluşan yaklaşık 50 kişilik bir kadro tarafından Sakız Kültür Merkezi’nde sahnelenen gala gecesinde, Ali Fuat Aydın-Cenk Güray ikilisi ile Güz Kumpanyası tarafından iki yaka türküleri ve şarkılarından örnekler, sirtaki, kasapiko ve kasaposerviko danslar ile zeybek dansları eşliğinde sunularak, ortak kültüre, barışa ve dostluğa dair mesajlar iletildi.

  Mesta köy meydanında yapılan halk gösterisi sonunda oynanan kasap havasına köy halkı, Türk ve yabancı turistler de katıldı ve barış özlemlerini haykırdılar.

  Ege kültürlerinin Ege’nin her iki yakasının gözünden anlatıldığı bu festivalde görev alanlar kadar izleyiciler de iki ülke arasında kurulan barış köprüsünün bundan sonra benzer çalışmalarla devam etmesi gerektiğini belirttiler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı