Ege Haberleri

  Obez kızlar için bilimsel seferberlik

  İZMİR, (DHA)
  10.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhuriyet’le yaşıt İzmir Kız Lisesi’nde başarının önündeki en büyük engellerden biri olarak obezite belirlendi.

  Fatoş Seğmen, Ceyla Kirazlı gibi Türkiye güzellerinin çıktığı tarihi okulda eğitim gören birçok kızın, fazla kiloları nedeniyle arkadaşlarından ve çevrelerinden baskı görüp psikolojilerinin bozulduğu, derslerinden uzaklaştıkları anlaşıldı. Okula ve yaşama küsen öğrencileri bu kabustan kurtarmak amacıyla harekete geçildi.
  Gediz Üniversitesi’yle birlikte “Sağlıklı Beslenme, Hareketli Yaşam” adında obeziteyle mücadele kampanyası açıldı. İşe eğitimle başlandı. Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik’in de katıldığı toplantıda, uzmanlar tarafından dengeli beslenmenin püf noktaları aktarıldı, formda kalmanın yolları gösterildi. Şimdi sıra sıkı diyete ve spora geldi. Önce liselilerin beden kitle indeksleri ölçülecek. Ardından da her gence farklı program uygulanacak. Gediz Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü akademisyenleri, üniversitenin eski milli atlet olan spor hocası Kamuran Yerlikaya ve gönüllü olarak yer alan lisenin mezunlarından diyetisyen Aslı Kınsız, kızları hayalini kurdukları görünüme kavuşturacak.

  Önce müdür zayıflayacak

  Müdür Pervin Töre, lise çağının özellikle kızlar açısından fiziksel görünümün önem kazandığı hassas bir dönem olduğunu vurguladı. Öğrencilerini motive edebilmek için kendisi de zayıflama sözü veren Töre, “Kilo verip sağlıklı yaşama ‘merhaba’ dedikçe hem özgüvenleri hem de başarıları artacak. Geleceğin annelerini yetiştiren bir eğitim kurumuyuz. Gediz Üniversitesi’yle gerçekleştireceğimiz proje bu açıdan da büyük önem taşıyor. Olumlu sonuç alacağımıza inandığımız kampanyamızın tüm ülkemize örnek olacağını düşünüyoruz” dedi.

  Rektör Seyfullah Çevik de bir yılda nasıl 10 kilo zayıfladığını anlattı. Çevik, kızlara, “Siz de başarabilirsiniz” mesajı verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı