Ege Haberleri

  O okula iki öğretmen

  Hürriyet Haber
  02.01.2015 - 01:02 | Son Güncelleme:

  ARPADERE İLKOKULU, GEÇİCİ İKİ ÖĞRETMENE KAVUŞTU

  Burhan CEYHAN/GERMENCİK (Aydın), (DHA) - AYDIN’ın İncirliova İlçesi’ndeki, tek öğretmenin müdür olup başka okula atanması üzerine eğitime devam edilemeyen 23 öğrencisi bulunan Arpadere İlkokulu’na İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından iki öğretmen görevlendirildi. Okulda inceleme yapmak için iki öğretmenle Arpadere Mahallesi’ne giden İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Çalışkan’a veliler tepki gösterdi.

  İncirliova’ya 17 kilometre uzaklıktaki Arpadere Mahallesi’ndeki 23 öğrencinin öğrenim gördüğü Arpadere İlkokulu’nun tek öğretmeni Mustafa Salman, geçen 4 Aralık’ta başka bir okula müdür olarak atandı. Salman’ın yerine Ö.D.’nin öğretmen olarak ataması yapıldı. Ancak Ö.D. bu okulda görev yapmak istemedi.

  Öğretmensizlik nedeniyle okulda eğitim öğretim yapılamazken, veliler duruma tepki gösterdi. Birçok kez İncirliova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuran veliler, okulla bir an önce başka bir öğretmen görevlendirilmesini ya da öğrencilerin taşımalı sistemle ilçedeki başka bir okulda eğitimlerine devam etmelerinin sağlanmasını istedi. Ancak, tüm bu çabalara rağmen bir sonuç alınamadı. Bunun üzerine İncirliova İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Çalışkan, beraberinde iki öğretmen ile inceleme yapmak üzere Arpadere İlkokulu’na geldi. Ancak, Çalışkan burada velilerin tepkileriyle karşılaştı.

  ’DAĞLI- ŞEHİRLİ AYRIMI YAPIYORSUNUZ’ TEPKİSİ

  Velilerden Özgül Kırlıoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Çalışkan’ı ’dağlı- şehirli ayrımı yapmak’la suçlayıp, "Benim çocuğum birinci sınıfa başladığı zaman bile üç ay öğretmensiz kaldı. Gelen öğretmen burada durmak istemiyor. Bir yılda kaç öğretmen değiştirdiğini sayamaz olan çocuğum artık sıkıldı ve okula gitmeyeceğini söylüyor. Şehirde okuyan çocukların öğretmenleri var. Onların bilgisi bizim çocuklarımızdan daha fazla bizim çocuklarımızın suçu ne? Biz ya bu okula düzenli öğretmen verilsin yada diğer okullardaki öğrenciler gibi bizim çocuklarımızda taşımalı olarak ilçedeki okullara giderek iyi bir eğitim görsün" dedi.

  SOĞUKTA ÖĞRENCİ GELİYOR ÖĞRETMEN YOK!

  Velilerinden Merve Barlas da ise "Kardeşim sabah erkenden okula gidip, kapıda saat 10.00- 11.00’e kadar ’Öğretmen gelecek’ diye bekliyor. Öğretmen gelmeyince eve ağlayarak dönüyor. Çocukların ne suçu var? Biz şehirde değil dağda yaşıyoruz. İncire, zeytine çapaya gidiyoruz. Kadınlarımız hiç boş durmaz. Kadınlar saat 08.00’de işe gideceği için dolayısıyla çocuklarda erken uyanıp okula geliyor. Öğretmensizliğe bir çözüm istiyoruz ya da taşımalı eğitim istiyoruz" diye konuştu.

  İKİ ÖĞRETMEN MÜJDESİ

  İncirliova İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Çalışkan ise velilerin tepkisini anlayabildiğini belirtip, "Buradaki eğitiminde aksadığının farkındayız. Bakanlığımızla ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yazışmalarımızda ve görüşmelerimizde öğretmen atanması için norm açığını bildirdik. Devletin kadrolu öğretmen vereceğini beklerken, bir ay gibi bir zaman geçti. Yoksa ben şimdiye kadar ücretli öğretmen görevlendirebilirdim. Ücretli öğretmenlerimi de hazırladım. Kadrolu öğretmen ataması yapılacak diye bekledik. Siz de bu süreçte haklı olarak öğretmen açığını gündeme getirdiniz. Bugün itibari ile ilçe merkezinde görev yapan sınıf öğretmenlerinden Hacı Yıldız ve İbrahim Yaylacı’yı göreve başlattık. Önümüzdeki günlerden itibaren ise eğitim öğretim açığı kapanmış olacak. Şunu da belirteyim yasalar çerçevesinde izin verirse biz sizin öğrencilerinizi seve seve taşırız. Bu konuda en ufak bir tereddüdümüz yok" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı